Пронос (понос) у дитини

Пронос у дитячому віці. Кишечник у дітей до 2 років має підвищену чутливість. Розладнати його роботу може будь-яка дрібниця - і бактерії, що викликають пронос у дорослих; і мікроби, які ніколи б не викликали захворювання у старших за віком дітей; і деякі види овочів та фруктів. Тому слід усіляко берегти дітей від можливості заразитися від інших членів родини, ретельно стерилізувати молочну суміш, не змінювати різко «рецептуру, а нові продукти вводити до меню дуже обережно.

Якщо випорожнення у дитини було нормальним і раптово стало рідким, резонно припустити кишкову інфекцію. Щоб переконатися в цьому, перевірте, чи немає інших змін випорожнення. У хворого воно може стати дуже частим, із зеленкуватим відтінком, з незвичним запахом.

Пронос здебільшого проходить у легких формах і при своєчасно початому лікуванні швидко минає. Важкою вважається форма проносу, або діареї, коли розлад випорожнення супроводжується хоч би одним із таких симптомів: водянисте випорожнення, наявність у ньому гною або крові, блювання, температура 39 °С або вище, загальна млявість дитини, запалі очі, обведені чорними колами.

Але і при легкому розладі випорожнення необхідно якнайшвидше зв'язатися з лікарем. Чим швидше він почне лікування, тим швидше настане одужання і тим меншою є небезпека ускладнення. Якщо в дитини спостерігаються ознаки, що вказують на важку діарею, необхідно будь-якими зусиллями забезпечити візит лікаря або доправити дитину до лікарні.

Перша допомога при легких формах проносу. У більшості випадків з моменту, коли ви помітили перші ознаки захворювання, до отримання кваліфікованої допомоги минає кілька годин. Ви можете опинитися за сотню кілометрів од найближчої медичної установи, швидко дістатися до якої неможливо. Виходячи з цього, ми дамо деякі рекомендації, які зовсім не замінюють консультацію лікаря і не повинні налаштовувати матір на проведення самостійного лікування.

Якщо ви годуєте дитину груддю, то продовжуйте робити це. Звичайно при нездужанні апетиту неї знижується, але це навіть краще. За наявності в меню твердих продуктів відмовтеся від них, поки не переговорите з лікарем або поки не мине пронос. При грудному вигодовуванні розлади травлення лікуються легко і минають швидко.

Якщо пронос з'явився в дитини, яка харчується тільки молочною сумішшю, до зустрічі з лікарем розводьте суміш у кожній пляшечці наполовину водою. Ще краще годувати малюка розбавленим знежиреним молоком, якщо, звичайно, зможете його дістати. Давайте дитині рівно стільки суміші, скільки вона вип'є. Рідка суміш менш поживна, тому годувати немовля доведеться частіше. Ознакою одужання можна вважати нормальне випорожнення принаймні протягом доби або добрий апетит дитини, коли вона вимагатиме добавки. Поки їй вистачатиме того, що ви даєте, не переходьте на більш концентровану суміш. Якщо ж пронос триває довше ніж 2- З дні, поставтеся до цього дуже серйозно і докладіть більше зусиль, щоб побачитися з лікарем.

При проносі в дитини, якій разом із сумішшю дають тверду їжу, виключіть із раціону насамперед тверду їжу. Тримайте дитину на молочній суміші, поки іншого не запропонує лікар або не мине нездужання. Якщо вона не випиває належну їй порцію або випорожнення у неї і ге нормалізується, переходьте на розбавлену суміш за рецептурою, або на розбавлене знежирене молоко. Коли ознаки захворювання минуть, спочатку відновіть первинний склад молочної суміші і лише після цього починайте потроху включати до меню тверду їжу. Щодня додавайте тільки один вид продуктів. Першого дня хай це буде 1/3 тієї кількості, яку ви давали до хвороби, другого дня запропонуйте 2/3, третього дайте всю порцію цілком. Види продуктів слід включати до раціону приблизно в такій послідовності: сир або желе; пюре з яблук або апельсиновий сік; м'ясо і яйця,- манну кашу; овочі; картоплю або інші крохмалевмісні продукти; решту фруктів. Наприклад, у перший день після і закінчення хвороби дайте малому 1/3 звичайної порції сиру, на другий день - 2/3 порції сиру і 1/3 порції яблучного пюре. Звісно, не можна включати до меню нові продукти.

Перша допомога при важких формах проносу. Якщо в немовляти з'явилися симптоми важкої форми проносу (водянисте випорожнення, гній або кров у калі, блювання, висока температура, темні кола під очима), приготуйте йому суміш без молока приблизно такого складу:
вода - 1 літр,
цукор - 1 столова ложка без верху.

Допоки не зв'яжетеся з лікарем, напувайте дитину цим сиропом через кожні 2-3 години в періоди неспання. Якщо ви змушені самостійно продовжувати лікування, упродовж кількох діб не годуйте дитину і стежте за зміною випорожнення. Щойно з'являться обнадійливі ознаки, повільно переходьте до звичайного харчування.

Вам на допомогу я пропоную кілька етапів поступового урізноманітнення меню. Якщо дитина швидко йде на поправку, щодня переходьте до наступного етапу. При повільному одужанні на кожен етап відводьте по дві доби.

Перший етап. Напувайте немовля напіврозведеним водою знежиреним молоком. Якщо не дістали такого молока, приготуйте суміш з половини звичайної для нього добової порції молока і води. Цукру додавати не треба, а кількість суміші розділіть на добу. Пляшечки наповнюйте на 2/3, а залишок розлийте у дві додаткові пляшечки, якщо доведеться годувати дитину з тригодинними перервами. Припиняйте годування, як тільки вона виявить перші ознаки ситості: у цьому разі що менше вона з'їсть, то краще.

Другий етап. У розбавлене знежирене молоко додайте 1 столову ложку цукру. Якщо знежиреного молока у вас немає, готуйте суміш за рецептом, наведеним для першого етапу (додаючи туди цукор).

Третій етап. Використовуйте для суміші знежирене молоко і 2»столові ложки цукру. Можна приготувати суміш з половини порції звичайного молока і води, додавши 2 столові ложки цукру.

Четвертий етап. Якщо випорожнення нормалізувалося, дайте малюкові звичайну суміш.

П'ятий етап. Поступово вводьте тверду їжу, як ми радили в попередньому пункті.

Якщо випорожнення знову стало рідким, поверніться на два етапи назад. При посиленні проносу знову почніть давати дитині суміш без молока і викличте лікаря.

З початком одужання перше ранкове випорожнення може виглядати добре, а ось наступне буде гіршим. Це звичайне явище, і вам не слід турбуватися. Але перш ніж вносити зміни до дієти, дочекайтеся післяобіднього випорожнення. Добросерді батьки, прочитавши про жорстку дієту під час проносу, напевно вигукнуть: «Але ж дитина залишиться голодною!» Можливо. Але також можливо, що їй цілком вистачить харчування. Повірте, краще день або два поголодувати, ніж дозволити розвинутися захворюванню. В останньому випадку дитина втратить значно більше.

До 2 років небезпека сильних і тривалих проносів стає значно меншою. Проте якщо це відбулося, до зустрічі з лікарем забезпечте дитині постільний режим і дієту, до якої входять вода, знежирене молоко, желе, сир.