Висип і подразнення шкіри у дитини. Запрілість, пітниця, екзема

При появі висипу необхідно порадитися з лікарем, оскільки самі ви ризикуєте помилитися в діагнозі.

Синюшність шкіри. Якщо роздягнути дитину з блідою шкірою, на ній часто виступають синюваті цятки. Це явище не потребує лікування.

Запрілість. У перші місяці в немовлят дуже ніжна шкіра. Найсильніше страждає шкіра під пелюшками.

Повернувшись з пологового будинку, ви можете помітити, що шкіра на сідницях дитини сильно подразнена. Це зовсім не говорить про безвідповідальність медичних працівників, а лише сигнал для вас її шкіра вимагає найпильнішої уваги і ретельного догляду. Звичайно запрілість виглядає як скупчення маленьких прищиків та ділянок червоної огрубілої шкіри.

Прищики швидко інфікуються, на них з'являються білі головки (пустули). При важкій формі запрілості відбувається ерозія шкіри - порушення її цілісності.

Причиною запрілості в ранньому віці вважають постійний контакт шкіри з мокрими пелюшками. Практично в усіх немовлят час від часу утворюється декілька ділянок ураженої шкіри. Якщо їх площа незначна і запалення минає так само швидко, як з'являється, ніякого спеціального лікування не потрібно. Для профілактики краще відмовитися від водонепроникних штанців у періоди розвитку висипу.

При стійкій запрілості відмова від водонепроникних штанців стає обов'язковою. Спробуйте користуватися тонкими серветками - вони добре висушують шкіру. Після ванни чи підмивання ураженої зони ретельно змийте або зітріть залишки мила (Засихаючи на шкірі, мило подразнює її і сприяє проникненню інфекції.) Для миття краще брати бактерицидне мило, це особливо бажано, якщо є білі пустули. Якщо ви хочете створити на шкірі захисну плівку, користуйтеся пастою Лассара або цинковою маззю. Ці препарати мають густу консистенцію і надійніші, ніж пудра, лосьйон чи вазелін. Іноді запрілість у складках шкіри виражена сильніше, ніж на опуклих ділянках. Таке можливо при себореї, яку лікують стероїдною маззю, що приписується лікарем.

Що старшою стає дитина, то краще її шкіра протистоїть дії сечі Якщо ви не купуєте стерилізованих пелюшок, а самі перете їх і не кип'ятите, то на поверхні тканини залишаються мікроби. Серед найстійкіших до мила і прального порошку виявляються бактерії, що виділяють із сечі аміак. Аміак накопичується в пелюшках, нічних сорочках, постільній білизні. Ви відчуватимете його запах, коли вранці відкинете ковдру з малюка. Іноді концентрація аміаку буває такою значною, що у вас почнуть сльозитися очі. Запрілість у віці після півроку своєю появою зобов'язана саме аміаку.

При тривкому перебігу захворювання, а також при постійному запаху від пелюшок! постільної білизни спробуйте під час полоскання після прання додавати у воду антисептик. Він залишиться в тканині і попередить розвиток бактерій та утворення аміаку. Назву необхідного препарату вам повідомить лікар. Добре також використовувати пральний порошок з бактерицидними властивостями. Простим і недорогим антисептиком є всім відоме хлорне вапно, яке іноді застосовують для відбілювання. Ще одним дійовим заходом проти бактерій є сушіння дитячих речей на сонці.

При запрілості з великою кількістю пустул краще не змазувати шкіру мазями, а по кілька годин на день тримати уражені місця на повітрі. Стежте тільки, щоб у приміщенні було достатньо тепло. Груденята і ніжки можна прикрити легкими покривалами. Щоб немовля не лежало в мокрому, підстилайте під нього пелюшку. Висушування шкіри на повітрі - найнадійніший спосіб лікування запрілості, незалежно від того, з'явилися пустули чи ні.

Якщо запрілості постійно з'являються у вашого дитяти, по-експериментуйте з різними методами лікування і профілактики цього захворювання: сушіть білизну на сонці, додавайте антисептик під час полоскання, кип'ятіть пелюшки, використовуйте захисні мазі та пасти. Будь-який із цих засобів або поєднання кількох з них при регулярному застосуванні вам обов'язково допоможе. Не виключений позитивний ефект, якщо ви мінятимете пелюшки не тільки до та після, а й між годуваннями.

При запрілостях додатковим подразнюючим шкіру чинником стають калові маси. Особливо сильній дії піддається зона навколо заднього проходу У зв'язку з цим постарайтеся міняти пелюшки, щойно малюк забруднить їх; очищайте забруднену шкіру за допомогою змоченого олією тампона; на уражене місце накладіть товстий шар цинкової мазі. Якщо це не допоможе, зніміть пелюшки і підсушіть шкіру на повітрі.

Легкий висип на обличчі. У перші місяці личко малюка час від часу покривається різним висипом. Ці, як правило, вікові явища, хоч і трапляються часто й густо, усе ж таки недостатньо добре вивчені, і їм навіть не придумано назв. Передусім ідеться про білі блискучі прищики, що з'являються ненадовго і нагадують розсип дрібних перлинок. З віком висип зникає сам собою. На щоках часто з'являється висип у вигляді дрібних червоних плям або м'яких прищиків. Він може триматися досить довго і завдає матері турбот. Часом висип блідне, потім знову стає яскравішим. Ніякі протирання в цьому разі не допомагають, але поступово висип минає навіть без лікування. Рідше висип на щоках являє собою червоні плями, які то з'являються, то зникають.

Через те, що малюк ссе грудь, у нього на верхній губі часто з'являються білі пухирі. Іноді вони лущаться. Лікувати їх не треба - вони й самі минуть.

Пітниця. Жаркої пори року в малюків відбуваються висипання на плечах та шиї. Висип являє собою острівці рожевих прищиків, оточені почервонілою шкірою. На деяких прищиках утворюються пухирі, і коли вони підсихають, шкіра стає трохи схожою на кору дерева. Поширення висипу починається з шиї. У важких випадках він захоплює груди, спину, а також ділянки за вухами і навколо обличчя. Пітниця дитину не турбує. Для догляду візьміть тампон зі стерильної марлі, намочіть його в розчині питної соди (1 чайну ложку соди на склянку води), протріть прищики і подразнену шкіру навколо них. Процедуру треба повторювати кілька разів упродовж дня. Можна також присипати уражені місця крохмалем. Але ще простіше взагалі не допускати захворювання. Для цього потрібно лише не перегрівати дитину. Тому жаркої пори не бійтеся знімати з неї зайвий одяг.

Висип на голові. Досить часто у дітей раннього віку волосиста частина голови Покривається кірками. Існує перевірений метод лікування цього захворювання, що не є небезпечним для здоров'я. Замість миття голови водою з милом двічі на день протирайте уражені місця олійкою, нанесеною на марлевий тампон. Кірки після цього розм'якшуються, і їх легко видалити густим гребінцем. Якщо цей спосіб не допомагає, порадьтеся з лікарем. У старших за віком дітей висип, як правило, не розвивається.

Про екзему імпетиго та інші поширені види висипу ви можете прочитати скориставшись пошуком на нашому сайті.