Розвиток дитини

Перед вами проходить уся еволюція людини. Немає нічого більш захоплюючого, ніж бачити, як росте і розвивається ваша дитина. Спочатку вам здаватиметься, що немовля просто стає більшим. Потім, коли дитина почне робити перші осмислені дії, ви вирішите, що вона підглянула їх і намагається повторити.

Насправді все набагато складніше і сповнене глибинного сенсу. Кожна дитина у своєму розвитку повторює довгу еволюцію людського роду, крок за кроком опановуючи фізичну і духовну спадщину минулих поколінь. Людина зароджується з однієї крихітної клітини, як колись із клітини виникло життя у Світовому океані. Через кілька тижнів після перебування у внутрішньоутробній рідині в неї з'являються зябра, як у риби. Під кінець першого року життя, коли вона навчиться підніматися на ніжки, вона ніби повторює дії свого далекого предка, що першим відмовився ходити на чотирьох ногах. Приблизно в цей же час малюк вчиться діяти пальцями - адже попередник людини звівся на задні лапи саме тому, що руками він міг дати собі більше ради, ніж коли б використовував їх як зайві опори під час ходіння.

У віці 6 років дитина прагне зменшити свою залежність від дорослих. Вона намагається визначити своє місце в навколишньому світі. Моделлю цього світу стає гра з однолітками. Тут на згадку приходять асоціації з тим ступенем розвитку суспільства, коли нашим предкам стало зрозуміло, що безпечніше жити в лісі не окремими родинами, а великими общинами. У цих общинах повинні були з'явитися прийняті всіма закони і правила, відповідно до яких люди почали співпрацювати; усе менше важило для виживання общини свавілля старійшин. Те саме ми бачимо в правилах ігор, які діти виконують якнайсерйозніше.

До двох-трьох місяців дитина заглиблена в себе. У цей час вона практично не реагує на зовнішні подразники. Малюк ніби постійно прислухається до процесів, що відбуваються в його організмі. Коли внутрішній голос говорить йому, що все йде нормально, немовля тихе й безтурботне. Коли ж організм потребує їжі або повідомляє про Нетравлення шлунка чи про втому, він відчуває себе геть нещасним, бо ж ніякий обнадійливий сигнал ззовні не спроможний пробитися крізь щільну завісу, що огортає його свідомість. У цей час діти часто плачуть - одних доймають кольки, інші періодично схильні до роздратування, ще інші по кілька хвилин кричать, перш ніж заснути.

Після трьох місяців перед дитиною все ширше відкривається зовнішній світ. Вона починає крутити головою на всі боки, і, схоже, їй подобається те, що вона бачить навколо.

Перші рухи дитини. Науку керувати своїм тілом немовля опановує досить довго. Першою починає осмислено діяти голова, потім у роботу включаються руки, тулуб, ноги. З моменту своєї появи на світ маляті відомо, як воно повинно смоктати. Йому властивий особливий рефлекс: щойно його щоки що-небудь торкнеться - сосок груді чи, наприклад, палець, - як воно відразу ж поверне голову і спробує схопити предмет, що потурбував його, ротом. Воно готове припасти до груді, з якої зможе смоктати молоко. Якщо ви в цю мить спробуєте притримати його голову, малюк розсердиться і почне вивертатися. Можливо, цей інстинкт не дає йому задихнутися, якщо його обличчя виявляється закритим.

Іноді мами запитують: «Що вперше бачать діти?» Зір дитини теж розвивається поступово. З моменту народження вона розрізняє морок і світло. Яскраве світло турбує її, і дитина відразу заплющує очі. У перші тижні вона фіксує погляд на предметах, розташованих близько від її обличчя. У місяць або два вона починає впізнавати людське обличчя і реагувати на його наближення. Десь з трьох місяців дитина починає придивлятися до того, що відбувається навколо. У перші тижні вона ще не вміє координувати роботу очних м'язів і тому часто косить. Крім того, поверхня очних яблук у немовляти малочутлива, і дрібні смітинки, що потрапили в око, схоже, недуже його непокоять.

Новонароджений нічого не чує. Тільки через день-два після появи на світ, коли внутрішні слухові канали звільняться від рідини, що їх наповнює, він починає здригатися від голосного звуку У деяких дітей період глухоти затягується на кілька тижнів, оскільки у них рідина із слухових каналів виходить поволі.

Дитина рано починає усміхатися, показуючи, що вона любить товариство. Одної прегарної днини, у віці десь між місяцем і двома, малюк раптом усміхнеться у відповідь на вашу усмішку або сказану фразу Думаю, я не помилюся, якщо скажу, що від хвилювання вам на очі навернуться сльози. Вдумайтеся» що саме ця перша усмішка може означати з погляду розвитку дитини. У цьому віці вона майже нічого не знає про те, що її оточує, вона не вміє ще користуватися руками, не повертає свідомо голову Але вона рада товариству людей, які люблять її, і відчуває, що повинна якось продемонструвати свою радість. І якщо ви не будете приховувати своїх почуттів, спілкуючись із малюком, якщо щиро радітимете в його присутності, він ростиме добрим і слухняним, оскільки це закладено в його природі.

За допомогою рук. Відразу після народження лише дуже небагато дітей здатні сунути в рот палець за своїм бажанням. Більшість з них до 2-3 місяців навіть не може піднести руку до рота. Пальці на руках постійно стиснуті в кулаки, і дитина не вміє користуватися ними окремо.

Головна функція людських рук-брати і тримати предмети. Дитина немов наперед знає про це. Задовго до того, як у неї в руці справді опиниться якийсь предмет, її рухи немов говорять, що вона хоче або намагається щось потримати в руці. На цій стадії, якщо ви вкладете їй у руку брязкальце, вона вхопиться за нього і трястиме. До півроку вона навчиться діставати предмети, до яких зможе дотягнутися. Поступово дитина починає брати предмети все більш упевнено. Наприкінці першого року життя їй подобається піднімати дуже дрібні предмети, причому робить вона це віртуозно.