Формування ноги і ступні в дитини. Викривлення ніг

Формування ноги і ступні в дитини. В усіх дітей у перші два роки стопи виглядають плоскими. Це пояснюється двома причинами: по-перше, у ранньому віці ще не остаточно сформувалося склепіння стопи, а по-друге, ступні у них дуже м'які. У міру набування навичок ходьби в дітей розвиваються й міцніють м'язи, які створюють склепіння стопи.

Стрункість ніг залежить як від конституції дитини, її вроджених властивостей, такі від деяких захворювань, зокрема рахіту, що розвивається ари бракові вітаміну D. У деяких дітей без найменших ознак рахіту спостерігається деформація колінних і гомілковостопних суглобів, при якій коліна ніби сходяться разом і форма ніг нагадує літеру X. Частіше подібне трапляється у повних дітей. Є і вроджене викривлення ніг у формі літери О, є і клишоногість, причому ні в тому, ні в іншому разі про рахіт не йдеться. Такий дефект більше характерний для міцних рухливих дітей. Та все ж уроджена схильність до викривлення ніг може посилитися рахітом - тоді воно розвиватиметься дуже швидко і в яскраво вираженій формі. На майбутню ходу впливає і положення ніг, до якого звик малюк ще до того, як зробив перший крок. Наприклад, носки, повернені всередину часто бувають наслідком звички сидіти «по-турецьки», з підігнутими ногами. Причиною клишоногості вважають позу дитини, коли вона довго лежить на животі з поверненими назустріч один одному носками ніг.

Роблячи свої перші кроки, дитя інстинктивно намагається набрати стійкішої позиції і тому ставить ступні носками нарізно. У деяких дітей хода навіть нагадує рухи героїв Чарлі Чапліна. Що впевненішою стає хода, то пряміше вони ставлять ноги, поки сліди ступень не стають майже паралельними. Зате в дитини, яка починає ходити, ставлячи ступні паралельно одна одній, поступово виробляється клишонога хода.

Щойно дитина починає вставати, лікар повинен регулярно стежити за станом її ніг. Тому на другому році життя дуже корисні часті візити до поліклініки. При слабких гомілковостопних суглобах, при розвитку клишоногості або викривленні ніг лікар може порадити носити ортопедичне взуття. Якщо є підозра на рахіт, можливо, треба буде зробити рентгенівський знімок.