Виховання дитини без батька

Обставини нерідко складаються таким чином, що деяке число молодих жінок, народжуючи дитину, знають, що будуть виховувати її без батька, принаймні протягом якогось часу. Про виховання дитини, яку виховує одна мати, можна сказати багато чого.

Кожна дитина думає про батька. Перше зауваження стосується батька. Хоча фізично і матеріально він відсутній, але, хочете ви цього чи ні, він буде відігравати значну роль як у вашому житті, так і в житті вашого дитини з ряду причин. По-перше, як і ви, він дав життя дитині, по-друге, він існує, і нарешті, не залежно від вашого відношення до цієї людини дитина буде постійно нагадувати вам про його існування, адже кожна дитина думає про батька. Крім того, дитина чудово відчуває, що його батько займає в житті матері певне місце не залежно від того, негативною або позитивною була його роль, жалкує про нього матір чи ні.

Тому, незважаючи на драму самотності, часто справедливі претензії і ясно усвідомлене бажання залишитися осторонь від неї або незважаючи на повну байдужість, мати повинна докласти зусиль для того, щоб у дитини склався і зберігся прийнятний образ батька. Створюючи ж і підтримуючи в дитині непримиренну ненависть до відсутнього батька, мати може опинитися в скрутному становищі. Аналогічну ситуацію породжує і повне мовчання навколо батька, відсутність будь-яких згадок про нього. Адже бажання знайти батька може виникнути у дитини дуже рано і переслідувати її протягом усього життя, особливо якщо питання, які вона по-різному задає собі на кожному етапі свого розвитку, залишаться без відповіді.
  Якщо у відповідях на свої питання дитина відчуває ненависть до батька чи пригніченість матері, у неї може виникнути і зміцнитися, заломлюючись крізь призму особистості уявного батька, огида або боязнь чоловіків взагалі. В очах дитини і власна цінність може знизитись; вона може також побоюватися поганої спадковості.

В результаті у дитини може скластися невірне уявлення про взаємовідносини чоловіка і жінки, що позначиться згодом в емоційній і сексуальній сфері юнака чи дівчини. Отже, мати повинна (наскільки це можливо) зберігати прийнятний образ батька дитини. Зрозуміло, не слід приховувати від дитини існуючі труднощі і прикрашати реальність, але треба підносити їх таким чином, щоб вона не відчувала себе відповідальною за них і вони не утрудняли б її життя і стосунки з іншими людьми. Інакше кажучи, дитина має право знати, що її батько не був бездоганним, але сама вона тут ні при чому; це не повинно мішати в її повсякденному житті і впливати на майбутнє.
   Мати, яка живе удвох з дитиною, інстинктивно зосереджує на ній всю свою увагу. Вона, природно, прагне оточити дитину величезною любов'ю  з метою якось замінити батька, для того, щоб заповнити самотність. Таким чином, роблячи дитину центром свого світу, мати  мимоволі створює  підвищену потребу в ній, що дуже швидко породжує надмірну вимогливість, капризи і нездатність обходиться без її допомоги і присутності.

Роль кожної матері полягає в тому, щоб поступово розвивати у дитини здатність існувати далеко від неї, а потім і без неї. Підготувати дитині майбутнє  самостійного чоловіка (жінки), означатиме, любити її не заради себе, а заради нього. Це нелегко дається матері, що живе удвох з дитиною. Вона повинна користуватися будь-якою можливістю, щоб розширити коло її  спілкування. З перших місяців дитячі ясла дозволяють дитині спілкуватися з іншими дітьми і дорослими.

Вона повинна також дати можливість зустрічатися з чоловіками, з якими дитина зможе встановити довірчі, теплі стосунки; може бути, це буде його дядько, хресний, дідусь, хтось із сусідів чи друзів.

Взаємовідношення матері з сім'єю.Одинокій матері необхідно підтримувати контакти зі своєю сім'єю, за винятком тих випадків, коли сім'я заважає їй виховувати самій свою дитину і нести за неї відповідальність. Якщо перший крок повинна зробити вона, то нехай скаже собі, що гра варта свіч; забувши про образу, вона дасть дитині можливість мати сім'ю, дідуся, бабусю, дядька, тітку ...

Пізніше, в дитячому садку, організовані поїздки, екскурсії, спорт, заміський відпочинок ще більш розширять коло спілкування дитини. Мати ж, вимушена сама виховувати дитину, зможе бути тим більш врівноваженою у відносинах з дитиною, чим різноманітніше будете її життя.

Одинока мати і робота.Якщо перший обов'язок матері є турбота про дитину, то вона повинна в інтересах ж своєї дитини займатися також собою. Професійна діяльність, відповідна її здібностям, наприклад, дозволяє отримати матеріальну незалежність, що дає не тільки почуття безпеки, але і певну впевненість у собі, відчуття власної значущості. Крім того, робота дасть можливість одинокій матері не тільки досягти професіоналізму, яким пізніше дитина буде пишається, але і зав'язати дружні стосунки з колегами, що допоможете їй нести тягар відповідальності голови сім'ї. Оскільки врівноваженість матері завжди відбивається на дитині, то думати про себе, піклуватися про своє здоров'я, зустрічатися з друзями - це теж означає любити свою дитину.