Початок годування дитини грудьми

Місце, де ви будете годувати грудьми, має бути спокійним і досить відокремленим, щоб вам не заважали ваші домашні. Адже для дитини годування - це особливий момент, коли вона може розслабитися, звільниться від напруги. У спокійній обстановці малюк розквітає, пробуджується його розум. Повний спокій, можливо, навіть напівтемрява сприяють цьому розквіту.

А тепер розповім, як приступити до справи. Насамперед ретельно вимийте руки: все, що торкається до грудей, має бути бездоганно чистим. Потім протріть соски ваткою, змоченою кип'яченою водою або фізіологічним розчином хлориду натрію.

Зручно сядьте, це важливо. Мама, якій незручно сидіти, швидко втомлюється. Стомлення не настане, якщо підкласти під лікоть подушку, а під ноги поставити лавочку, але, не здогадуючись про це, вона бачить причину своєї втоми в годівлі грудьми і з нетерпінням чекає його кінця. І кожне годування перетворюється на випробування.

Дуже зручно годувати лежачи: поверніться на бік і покладіть дитину поруч. Якщо ви годуєте, сидячи в ліжку, підкладіть одну або дві подушки під лікоть так, щоб обличчя дитини знаходилося близько ваших грудей і вам не треба було до нього нахилятися.

При годуванні сидячи для досягнення зручності має бути дотримано ту ж умову: обличчя дитини має бути якомога ближче до ваших  грудей. Для цього достатньо сісти на низький стілець, відкинувшись на спинку і помістити малюка на колінах; тоді його голова розташується  на згині вашої руки, а обличчя без всяких зусиль з вашого боку-зовсім поруч з грудьми. Спробуйте і переконаєтеся в цьому самі.

Друга умова: рука, на якій лежить голова дитини, повинна на щось спиратися, інакше вона швидко втомиться; тому найзручніше низький стілець з підлокітниками або крісло. Якщо у вас їх немає, можна влаштуватися в кутку дивана, підклавши під лікоть подушку.

Дитина повинна перебувати в напіввертикальному положенні, її голова лежати на згині вашого ліктя; в іншому випадку вона буде погано смоктати. При дотику до ніжної шкіри грудей, відчуваючи запах молока, дитина починає ворушити губами і відкриває рот, неначебто вона шукає груди, робить смоктальні рухи. Це перший вражаючий рефлекс новонародженого. Інстинктивно з перших же годин життя він повертається обличчям до грудей своєї матері, як тільки виявляється поруч з нею. Але спочатку йому треба буде допомагати схопити її груди губами.
Захопити груди середнім і вказівним пальцями вільної руки вкладіть сосок в рот малюка (переконайтесь, що він не попав під язик). Ви можете навіть злегка надавити на груди, щоб молоко потекло. Зазвичай з цього моменту дитина починає смоктати, як якби вона це робила завжди, - другий рефлекс, теж вроджений. Іноді він проявляється дуже рано. Деякі діти ще в утробі матері смокчуть великий палець і народжуються з почервонілим пальцем.
Даючи грудь, дещо відтягуйте її назад за допомогою великого і вказівного пальців, щоб дитина могла вільно дихати, інакше вона не зможе смоктати. Спочатку годування дитина смокче дуже енергійно, в кінці, наситившись, вона  засинає. Але якщо малюк, переставши смоктати, покусує груди, перервіть або припиніть годування.

На початку годування триває від 5 до 10 хвилин. Якщо дитина не хоче випускати з рота сосок після їжі, легенько натисніть їй на підборіддя або злегка стисніть ніс.

Після годування візьміть малюка на руки і потримайте деякий час у вертикальному положенні, поки він не зригне. Якщо він не робить цього самостійно, поплескайте його легенько по спині. Не можна класти дитину, поки вона не звільниться від повітря, часто заковтуваного під час їжі. Інакше, якщо малюк буде лежати на спині, його вирве, молоко може потрапити в бронхи і викликати гостру асфіксію або бронхолегеневі порушення різного ступеня тяжкості. Це одна з причин, по якій лікарі так наполягали на тому, щоб дітей укладали на живіт.

Якщо після годування дитина зригне трохи молока, не турбуйтеся, це нормальне явище. У грудних дітей воно спостерігається часто, бо кардинальний  отвір, що з'єднує порожнини стравоходу і шлунку, інакше кажучи, «замикаюча  система», функціонує у них ще недостатньо добре. Втім, дитина втрачає лише незначну частину випитого: вона тільки позбавляється від надлишку; перед тим як підняти дитину, щоб вона відригнула, покладіть на плече пелюшку. Потім переодягніть дитину, намагаючись не надто її торсати.

Після годування знову вимийте соски кип'яченою водою або протріть фізіологічним розчином хлориду натрію, ретельно обсушіть м'якою серветкою і прикрийте шматочком стерильної сухої  марлі або просто тонкою носовою хусткою, попередньо добре пропрасованою.

Такий «класичний сценарій» годування. Однак у перші дні не все відбувається так гладко. По-перше, можуть виникати різні труднощі, про що буде сказано далі. Крім того, перші годування тривають не більше 5-6 хвилин, тоді як згодом вони будуть продовжаться від 15 до 20 хвилин, що цілком зрозуміло, адже потрібно менше часу, щоб випити 10г молока (в перші 2 дні після народження), ніж 100 г (у місячному віці). У перші дні після пологів молочні залози ще не виробляють молока, вони виділяють молозиво - густу жовтувату рідину, багату білками і солями і містить невелику кількість жирів, а також антитіла. Молозиво служить новонародженому перехідною їжею - від крові, яка постачала дитині всі поживні  речовинами до народження, до зрілого молока, в чому і полягає його особлива цінність.

Приблизно на третій або 4-й день починає вироблятися молоко. Поступово груди наповнюються, розбухають, стають твердими і болючими. Молоко починає секретуватися під дією гормону пролактину, але виробляється стабільно лише при годуванні. Отже щоб залози добре функціонували, дитина повинна смоктати груди. Тому не слід чекати появи молока, щоб почати годувати малюка. Як правило, новонародженого прикладають до грудей якомога раніше після пологів.