Проблеми при грудному вигодовуванні

В очікуванні народження малюка, кожну жінку долають тривоги повязані зі здоровям майбутньої дитини, адже так хочеться для «своєї кровинки» всього найкращого.

Саме грудне молоко є найкращим натуральним продуктом, який повністю відповідає потребам дитини. Воно легко засвоюється, не викликає алергії, містить залізо. З грудним молоком в організм дитини поступають від матері антитіла, що запобігають інфекційним хворобам. Крім того, материнське молоко не містить мікробів. Грудне вигодовування сприяє встановленню емоційного звязку між мамою і дитиною.
Та на жаль, сьогодні рідко можна зустріти маму, яка б не стикалася з проблемами при грудному вигодовуванні. Розглянемо їх докладніше.

Маленькі, плоскі соски.

В деяких жінок соски можуть бути занадто маленькі, плосткі. Дитині спочатку важко присмоктатися до таких грудей, наберіться витримки, адже поступово в процесі годування вони витягнуться. Спочатку на соски можна надівати силіконові накладки, що дозволить дитині смоктати. Один із варіантів витягування сосків є використання молоковідсосу. Але памятайте, єдиний дієвий засіб – це часте, правильне прикладання дитини до грудей.

Недостатньо молока

Кожна друга мама хвилюється, якщо молока недостатньо для годування. В подібних випадках перш за все не слід панікувати, адже існує зв'язок між психологічним станом матері і виробленням молока, особливо в перші неділі після пологів. Чим більші мамині переживання, тим менше шансів на успішну появу молока.
Порушення лактації може бути визване рядом факторів.

1. Втома та невисипання. Майте на увазі, що втома затримує, знижує або порушує лактацію. В період годування грудьми необхідно побільше відпочивати.

2. Годування не на вимогу, не в нічний час. Саме нічні годування є прекрасним засобом для підтримки достатньої лактації. Нічні годування слід підтримувати чим довше.

3. Погане харчування матері. Якість харчування жінки у період годування груддю має велике значення не тільки для її здоров'я, а й для повноцінності материнського молока. При неповноцінному харчуванні матері-годувальниці у материнському молоці різко знижується вміст білка, жиру, вітамінів. Матері-годувальниці доцільно приймати їжу перед кожним годуванням дитини (5—6 разів на день). Це сприяє поліпшенню секреції молочних залоз.

4. Використання пляшечок. Уникайте догодовувань дитини, тому що із пляшечки смоктати набагато легше і дитина швидко звикає до соски та відмовляється потім брати грудь. Наслідком може бути припинення лактації. Якщо ж лікар рекомендує догодовувати дитину, то давайте суміш з ложечки.

Дитина не може або не хоче смоктати
Давайте спробуємо визначити основні причини того, чому грудна дитина не може або не хоче брати груди:
- вроджені дефекти (заяча губа, коротка вуздечка та ін.);
- болі в животику (зазвичай до 4-5 місяців коліки проходять);
- внутрішьочерепний тиск;
- стоматит (білі цятки у роті);
- ріжуться зубки;
- поганий настрій;
- та ін.

Якщо малюк відмовляється від грудей в силу певних причин, потрібно не здаватись, а шукати шляхи подолання проблеми.

Лактостаз

Ще однією проблемою грудного вигодовування є хворобливі ущільнення в молочній залозі, які повязані із застоєм грудного молока в протоках – це лактостаз.

Основними причинами лактостазу є:
- недостатнє спорожнення грудей;
- неправильне прикладання до грудей;
- переохолодження;
- перевтома;
- неправильно підібрана білизна;
- травма або удар грудей;
- спання на животі.
Для полання лактостазу необхідно контролювати максимальне спорожнення грудей. При цьому необхідно якомога частіше прикладати дитину до грудей, ретельно зціжувати залишок молока. Ущільнення необхідно масажувати з особливою ретельністю.
Лікування лактостазу народними засобами передбачає використання компресу з капустяного листя, відвару ромашки або мазей траумель, арніки - на область ущільнення. Необхідно також після годування прикладати пелюшку до грудей, змочену холодною водою на 5 хвилин (холод допоможе, полегшити самопочуття, зніме набряк і трохи знизить приплив молока в застояну частку грудей).
Подолати лактостаз найчастіше виходить абсолютно самостійно, якщо виконувати перераховані вище дії. При цьому не забувайте, якщо більше доби груди залишаються твердими, ущільнення так і не проходить, обов'язково зверніться за допомогою до фахівця по грудному вигодовуванню.