Гігієна вагітної жінки

Вагітна з іграшкою

Хоча вагітність є фізіологічним для жінки станом, все ж таки вона пред’являє до жіночого організму підвищенні вимоги, в зв’язку з чим жінка повинна особливо старанно виконувати всі гігієнічні правила. Всяке порушення цих правил може призвести до серйозних ускладнень і для матері і для дитини.

В основному жінка під час вагітності, особливо в першій її половині, повинна жити як звичайно, продовжуючи виконувати свої обов’язки  як вдома так і на роботі. Проте, важка фізична робота та розумове перенавантаження можуть несприятливо позначитись на перебігу вагітності.

Звичайна фізична робота на свіжому повітрі сприятливо впливає на організм вагітної, зміцнюючи її м’язову систему, поліпшуючи вентиляцію легень і сприяючи через це кращому постачанню в організм кисню, в якому вагітна в цей період відчуває особливу потребу.

Не всі вагітні жінки можуть спокійно сидіти вдома, гуляти на свіжому повітрі, більшій половинні доводиться працювати до декретної відпустки. Робота сучасних жінок пов’язана  з комп’ютером в закритому приміщенні, що загрожує негативними наслідками - кисневе голодування призводить до виникнення головних болів, загальної втоми організму, поганого самопочуття.

Житло потрібно утримувати у великій чистоті. Особливо в тій кімнаті, де вагітна спить не можна допускати бруду. Підлогу треба мити якнайчастіше. Приміщення треба часто провітрювати, не можна в ньому курити. Постіль треба щодня провітрювати, постільну білизну міняти кожного тижня.

Одяг має бути вільним, таким, що не стискає дихання і рухів. Бажано купувати одяг по мірі розвитку вагітності. В цей період у жінок прискорений обмін речовин, тому необхідно, щоб одяг був із натуральних тканин.

Взуття має бути вільним, на низьких підборах і не стискати ніг. Бажано,  щоб воно було  без шнурівок, тому що через деякий час майбутній мамі буде тяжко впоратися з ними. Можливо навіть потрібно придбати  взуття на один або два розміри більше.

Бандаж. У другій половині вагітності слід носити начеревник (бандаж). Він має підтримувати живіт знизу і трохи піднімати вгору, але не здавлювати його. Бандаж має бути м’яким, без кісток, на зав’язках, щоб регулювався в залежності від збільшення розміру живота.

Догляд за чистотою тіла.Догляд за чистотою тіла має особливе значення, бо утримування шкіри в чистоті сприяє покращанню обміну і постачанню кисню організмові. Крім того, забруднення тіла може бути причиною інфікування організму. Вагітна повинна щоденно митися та змінювати всю натільну білизну. Найкраще купатися під душем, а якщо його немає у ванній, обливаючись зверху теплою водою. Це має особливе значення наприкінці вагітності, адже в статевий канал можуть потрапити бактерії або грибок.

Догляд за статевими органами. Під час вагітності з особливою ретельністю потрібно стежити за станом зовнішніх статевих органів. Вагітна повинна підмиватися двічі на день теплою водою з милом (бажано мило з гліцерином). Після обмивання статеві органи треба висушити м’яким чистим рушником. Спринцювання можна робити тільки за призначенням лікаря.

Догляд за порожниною рота. Зуби вагітна жінка повинна чистити два рази на день, а після кожного приймання їжі слід прополіскувати рот теплою водою. Хворі зуби треба лікувати, бо каріозні зуби можуть бути джерелом інфекції.

Догляд за нігтями.  В період вагітності деякі жінки скаржаться на ламкість нігтів, тому не забувайте надівати рукавички для роботи по дому. Старанно слідкуйте за чистотою нігтів на руках та ногах. Використовуйте лише ті лаки для фарбування нігтів, які не містять «агресивні» хімікати.