Як правильно загартовувати новонароджену дитину

Нервова система дітей першого року життя ще дуже недосконала, вона перебуває в процесі формування і характеризується підвищеною чутливістю і збудливістю. Тому на зміну зовнішнього середовища, температури повітря маленькі діти, особливо першого року, реагують більше, ніж дорослі. Вони легше перегріваються і переохолоджуються, тобто терморегуляція в них ще нестала. Це зумовлюється тим, поверхня тіла в дитини відносно більша, ніж у дорослого. Отже, і тепла дитина втрачає більше.

Водночас нервова система маленьких дітей характеризується високою пластичністю. Гостро реагуючи на зміну температури, діти швидше від дорослих пристосовуються до неї. Тому чим раніше починається загартовування дитини, тим кращі результати.

Шкіра захищає організм від впливів зовнішнього середовища, у ній міститься велика кількість нервових закінчень, які подразнюючись, інформують про це мозок. Через шкіру виділяються деякі продукти обміну речовин. Нарешті, шкіра бере участь в утриманні теплової рівноваги. Близько 80% тепла виділяється з організму через шкіру. У дітей вона тонша, ніжніша ніж у дорослих, менше захищена від подразнень. У тому числі від температурних. Під час загартовування потрібно додержувати трьох основних принципів:

-         систематичності;

-         поступовості;

-         індивідуального підходу.

Не всі діти однаково переносять коливання температури, тому до кожної дитини потрібен індивідуальний підхід. Важливо, щоб загартовуючі процедури були приємними для малечі, приносили задоволення, а не страх. Якщо ваша дитина збуджується, плаче, то процедури потрібно припинити. Також у разі захворювання дитини припиніть загартовування та відновіть лише після повного видужання, причому починайте з температури, яка на два-три градуси вища від тієї, що була до хвороби.