Виховуємо культурно-гігієнічні навички у дітей другого року життя

У дітей другого року життя такі процеси, як умивання, годування, укладання спати, одягання, потребують особливої уваги батьків. Правильне і своєчасне проведення процесів дає можливість легко закріпити в дітей позитивне ставлення до них, розвинути певні уміння і культурно-гігієнічні навички. Але можна так само легко виробити і закріпити в дітей негативне ставлення до цих процесів.

Крім того, правильне проведення процесів відіграє велику роль у психічному розвитку, у розвитку мови, рухів, сенсорному вихованні. Важливе значення у виробленні позитивного ставлення має самостійна участь дітей.

У дітей віком від року і шести місяців необхідно виховувати такі уміння і культурно-гігієнічні навички: мити руки перед їдою, їсти тільки із своєї тарілки. З року і одного-трьох місяців дітей треба навчати самостійно їсти ложкою густу їжу, а з року і п’яти місяців  - будь-яку їжу, самостійно сідати на дитячий стілець, який підсунула до столу доросла людина, а після їжі за вказівкою засунути свій стілець. Для цього потрібно багато разів показувати як тримати ложку, сидіти за столом, витирати салфеткою рот. Щоразу потрібно допомагати дитині, яка не може довести цю дію до кінця або швидко стомлюється. Всі дії потрібно супроводжувати поясненням, схвалювати самостійні дії дитини.

Після року до півтора року дитину потрібно вчити виражати свої бажання не тільки жестами, а й простими словами: «дай», «не треба», називати деякі види їжі, предмети одягу, посуду. Дитина повинна виконувати вимоги дорослих, а саме їсти ложкою, не виходити з-за столу не закінчивши їсти, спокійно лежати в ліжку.

Під час водних процедур потрібно заохочувати дитину підставляти руки під воду; під час роздягання – знімати колготки, розшнуровувати черевики. Потрібно вчити дитину проситись на горщик і спокійно на ньому сидіти.

Треба виховувати негативне ставлення до всього брудного: помічати брудне обличчя, руки, ніс, просити вимити, витерти руки, зняти мокрі штанці.

У віці півтора-два роки потрібно вчити малюка розуміти призначення і основні якості предметів, називати дії (велика і маленька ложка, солодкий кисіль, п’ють з чашки і таке ін.), виконувати спокійно вимоги дорослих, виражати прохання словами. Дитина повинна уміти недовго спокійно чекати, знати своє місце за столом, місце, де висить рушник, одяг для прогулянки, говорити «дякую» після їжі, «добрий день», «до побачення», виконувати прості доручення: «принеси», «дай».

У цьому віці в дитини потрібно виховувати такі навички:

-         сідати за стіл з вимитими руками;

-         самому сідати і вставати;

-         їсти не обливаючись;

-         після їжі користуватися серветкою;

-         під час умивання мити руки і частину обличчя;

-         витирати з допомогою дорослих обличчя і руки;

-         під час одягання і роздягання знімати шапку, штанці, скидати черевики;

-         проситися на горщик;

-         при нагадуванні виймати носову хусточку з кишені, витирати нею ніс і знову класти в кишеню.