Як запобігти порушенню постави і плоскостопості

Виховання правильної постави великою мірою по­в'язане з додержанням режиму дня, повноцінністю хар­чування, організацією фізичного виховання, сну і за­гартування дитячого організму. Батьки повинні стежити за правильністю посадки дітей під час занять і приймання їжі, за тим, щоб одяг і взуття відповідали гігієнічним вимогам.

Сутулість найчастіше з'являєтьсяі прогресує в зв'язку із слабістю м'язів спини, які швидко стомлюються під час вимушеного тривалого сидіння і втрачають здат­ність утримувати спину у вертикальному положенні.

Сутулість найчастіше призводить до утворення круглої спини, коли голова нахилена вперед, плечі зведені, грудна клітка опущена, м'язи передньої стінки живота укорочені, м'язи спини розтягнуті, лопатки від­стають від грудної клітки, ноги ніби напівзігнуті. Грудна клітка стає плоскою, а тому зменшується амплітуда дихальних рухів.

Наводимо комплекс вправ, які сприяють формуван­ню правильної постави в дітей чотирьох — шести років.

1. Вихідне положення (В. п.) — стоячи. Кидання м'яча в корзину. Діти повинні закидати в корзину м'яч спочатку двома руками, а потім — однією. Всього — шість раз.

2. В. п.—стоячи. Удари м'яча об підлогу. Діти б'ють м'ячем по підлозі і ловлять його. Повторити шість – вісім раз.

3.В. п.—лежачи на спині, руки — вздовж тулуба. Роблячи вдих, підняти прямі ноги вгору, видихаючиповернутись у вихідне положення. Повторити чотири рази.

4. В. п.—стоячи. Руки розвести в сторони, пальні стиснути в кулаки, розслабити. Потім згинати і розгинати руки в ліктьових суглобах. Повторити шість раз.

 5. В. п.— лежачи на спині. «Катання на велосипеді». Руки —вздовж тіла. Ноги підняти й імітувати їзду на велосипеді, вперед і назад. Повторити вісім раз.

6.В. п. -  лежачи на спині. Витягнутись, повернутись на живіт, потім — на  спину.  Встати,  перевірити  поставу  перед дзеркалом.

7.В. п.— стоячи. Утримувати на голові м'яч (покласти його на кільце, надіте на голову). Походити по одній дошці (краще лаві), розвівши руки в сторони, потім — руки в боки, походити на носках і п'ятках.

 8.В. п.— стоячи. У витягнутих руках тримати палку Занести її на лопатки, зігнувши руки в ліктьових суглобах. Повторити шість раз.

9. В. п.—лягти спиною на м'яч. Підняти голову і зігнути ноги в колінах. «Покататися» спиною на м'ячі. Повторити шість раз.

10. В. п.—стоячи, ноги — на ширині   пліч, руки притиснуті до грудей. Нахилити тулуб паралельно підлозі, на спину покласти  м'яч.  Скорочуючи  м'язи спини, спряму­вати м'яч від потилиці до попереку. Повторити шість раз.

Плоскостопість найчастіше виникаєвнаслідок ослаб­лення, перевтоми або перевантаження м'язів стопи і гомілки. В результаті порушення кровообігу з’являються больові відчуття в ногах, зменшується амортизаційна роль склепіння стопи, внаслідок чого внутрішні органи зазнають різких поштовхів під час різних рухів. Це може стати причиною головної болі, загального незду­жання, втомлюваності. Плоскостопість часто зумовлює зниження функції опорно-рухового апарату, зміну по­ложення таза і хребта, погіршення загального розвитку дитини і зниження її працездатності.

Зазначені деформації кістково-м'язового апарату здебільшого виникають

і розвиваються у фізично слабих дітей з ослабленим станом здоров'я. Але для виховання правильної постави важливе значення має не тільки
сила м'язів, а й рівно­мірний їх розвиток, і гармонійна їх робота.

Не можна дозволяти дітям довго стояти на одній нозі, наприклад під час катання на самокатах, сидіти довго навприсядки, ходити на великі відстані та пере­носити вантажі.

Розвиток плоскостопості може пов'язуватись і з ожи­рінням, при якому на стопу постійно діє надмірна маса тіла.

Щоб запобігти розвитку плоскостопості, рекомендую­ться вправи для м'язів ніг і стоп, ванни для ніг, ходіння босоніж по м'якій, нерівній поверхні. При цьому основ­не навантаження переноситься на зовнішній край сто­пи, а пальці підгинаються, що сприяє укріпленню скле­піння стопи.

Для запобігання плоскостопості можна рекоменду­вати такі спеціальні гімнастичні вправи.

1.В. п.— сидячи на стільці. Не згинаючи ніг у колінних суглобах, дістати підлогу пальцями стоп, а потім — п'ятками. Повторити чотири — шість раз.

2.В. п. таке саме. Зібрати пальцями ніг розкидані на підлозі олівці (10 штук).

3.В. п.— стоячи на одній нозі. Пальцями другої ноги затиснути хустку і підняти її. По черзі повторити чотири — шість раз.

4.В. п. таке саме. Котити по підлозі м'яч однією ногою. Повторити по черзі правою і лівою ногою шість — вісім раз.

5.В. п.—сидячи на підлозі. Упершись руками в під­логу, намагатись якомога вище підняти ногами м'яч. Повторити чотири — шість раз.

6.В. п.— стоячи. Затиснувши між ногами м'яч, повільно йти, намагаючись його не випускати, лічити при цьому до 15—20.