Загартовування дітей на шостому-сьомому році життя

Важливою умовою загартовування є послідовність і систематичність проведення різних процедур: до водних процедур і сонячних ванн можна переходити тільки після того, як дитина звикне до повітряних ванн. До обливання можна переходити тільки тоді, як вони звикнуть до обтирання, а до купання – як звикнуть до обливання. Загартовування не можна припиняти без причин. Для загартовування потрібно достатньо перебувати на свіжому повітрі, провітрювати приміщення. Загартовування проводять з урахуванням стану здоров’я, фізичного і психологічного розвитку дітей.

Повітряні ванни для шести-семирічних дітей поєднують із заняттями з фізичної культури, рухливими іграми. Спочатку потрібно приймати повітряні ванни в майках, трусах і в легкому взутті, а потім в міру загартовування – у трусах та босоніж. Починають повітряні ванни при температурі повітря +18 градусів. Тривалість першої ванни – 10 хвилин, через кожні два-три дні її збільшують на 1-2 хвилини і таким чином доводять до 120 хвилин. По закінченню повітряних ванн проводять обтирання, обливання або душ, а в літню пору здоровим дітям можна купатись у басейні, річці, морі.

Сонячні ванни розпочинають з 4 хвилин, потім тривалість їх щоденно збільшують на 1 і доводять до 30 хвилин. Приймаючи сонячні ванни, діти повинні через однакові проміжки часу повертатись, підставляючи до сонця спину, бік, груди, другий бік. Після сонячної ванни корисні вологе обтирання, обливання або купання. За літо діти мають прийняти 25-30 ванн.

Під час сонячних ванн діти повинні бути під постійним наглядом. Якщо дитина стає в’ялою або в неї червоніють обличчя і тіло, її переводять у тінь. А коли після ванни з’являється сип на шкірі, головні болі, підвищувальна стомлюваність, порушується сон, їх потрібно відмінити.

Водні процедури проводяться після сну. Умивання можна використовувати також для загартовування. Для цього температуру води з +28 та доводять до +14 градусів, поступово знижуючи на один градус через кожні 2-3 дні. Обмивають шию, руки і груди.

Щоденні ванни для ніг і масаж, яким супроводжується витирання ніг, сприяють зменшенню їх пітливості і запобігають плоскостопості. Можна обливати ноги з лійки або опускати їх у таз з водою, температура якої поступово доводиться до +18С, +16С.

Значну загартовуючу дію мають контрастні ванни для ніг, при яких діти по черзі три-чотири рази переносять ноги з тазу, де температура води залишається постійною +36 С, у таз з водою, температура якої через кожні два-три дні знижується на 1-2С і доводиться до +18С. Тривалість процедури – 3-5 хв. Найкраще цю процедуру проводити відразу після сну, коли теплі ноги.

Купання у відкритих водоймах можна розпочинати при температурі повітря, не нижчій за +24  +25С і температурі води +23С. Перші купання тривають не більш як 2 хвилини, поступово їх збільшують до 8-10хв. Купаючись, діти повинні весь час рухатись, гратись м’ячом, учитись плавати. Якщо діти під час купання синіють, то потрібно вивести із води та добре розтерти рушником.