Розвиваємо рухи дитини другого року життя

У дітей другого року життя розширюється список особистих досягнень: розвиваються рухи під час різних дій з предметами; виникає допитливість; розвивається мова (дитина вчиться вимовляти окремі слова, поєднувати по два, потім і по три слова, утворюючі найпростіші речення); виховуються навики особистої гігієни та самостійності.

Розвитку рухів дитини у віці від року до півтора рокусприяють її намагання самостійно умиватись, одягатись, їсти. У цьому віці потрібно удосконалювати ходіння, уміння долати невеликі перешкоди, які трапляються під час ходіння. Для цього дитині пропонують такі вправи: сходити на маленьку гірку, підніматися на сходи і спускатися з них, ходити не тільки по рівній поверхні, а й по нерівній, по траві, піску, погоджувати рухи з різними умовами середовища, ходити і одночасно діяти руками (носити предмети та ін.). Потрібно розвивати уміння злазити на невелику висоту – на стільчик, а також присідати.

Для розвитку рухів у цьому віці необхідно включати такі вправи як:

-    ходьба до мами (відстань 3-6 м);

-    переступання через палку, що лежить на підлозі;

-    піднімання іграшки вгору;

-    присідання;

-     пролізання під столом або під палкою, покладеною на стільчики;

-     кидання великого м’яча.

Кожна вправа повторюється два-три рази.

Після року і шести місяцівпотрібно не тільки удосконалювати в дітей ходіння, а й стимулювати біг, кидання м’яча в ціль у певному напрямку, виховувати почуття рівноваги, давати вправи на підстрибування.

Заняття з дітьми віком півтора-два роки мають сприяти розвитку основних рухів і окремих груп м’язів:

-     ходьба по дошці, поставленій горизонтально або похило;

-     переступання через палку або мотузку, натягнуту на висоті 12-18 см;

-     нахиляння тулуба вперед;

-     помахування руками;

-     піднімання ніг з положення лежачи;

-     пролізання під мотузкою, що натягнута на висоті 40см;

-     кидання малих м’ячів у кошик;

-     ходьба.

Кожна вправа повторюється два-три рази.

У цьому ж віці ускладнюются й рухливі ігри. Вони вимагають уже додержання певних правил, наприклад, не рухатись до сигналу, бігти тільки в певному напрямку. Такі ігри піднімають емоційний тонус і дуже корисні для розвитку різних рухів (присідання, ходьба вперед, назад, боком, біг) і дій (катання м’яча, ховання іграшки за спину), уміння погоджувати одночасну роботу різних м’язів (присідання і простукування рукою та ін.).

Надзвичайно важливо  для правильного розвитку рухів, щоб і ігровій кімнаті були різноманітні іграшки, великі куби, обручі, м’ячі,  дитячі диванчики, стільці, щоб діти могли не тільки рухатись, а сидячи погратися різними іграшками. Дуже часто діти граються на підлозі, тому потрібно мати спеціальний килим. Але не можна дозволяти дитині довго гратися сидячи на підлозі з витягнутими ногами, адже це стомлює дитину і може зумовити викривлення хребта.