Фізична культура дитини 1-3 років

Ранкова гімнастика
Ранкова гімнастика готує організм дитини до майбутнього денного навантаження. її варто проводити з кінця другого року життя у вигляді гри. Включати ходьбу, кілька спеціальних вправ і заключний біг з переходом на ходьбу. Необхідно враховувати таку послідовність вправ: спочатку вправи для плечового поясу типу дихальних, наприклад, піднімання рук у боки й опускання їх вперед і в боки або удари долонями на рівні грудей і за спиною. Потім вправи для м'язів спини й живота, розвитку гнучкості хребта, наприклад, присідання з легким нахилом голови вперед або нахили корпуса вперед. При цьому руки торкаються гомілок, потім тулуб випрямляється, руки відводяться за спину. Ці вправи дають велике навантаження і повинні слідувати за більш легкими (дихальними). Потім знову вправи, що сприяють розширенню грудної клітки, наприклад, піднімання рук у боки, до рівня пліч і їх опускання.
Вправи з більшим навантаженням (присідання, нахили) повторюються не більш 2-3 разів, а з меншим навантаженням (для плечового поясу) — до 5-6 разів.
Потім необхідний короткочасний (10-15 секунд) біг або підстрибування. Закінчувати ранкову гімнастику треба ходьбою.
Необхідно домагатися правильного виконання кожної вправи, при ходьбі стежити, щоб дитина трималася прямо, розправила плечі, не опускала голови, вільно, без напруги рухала руками, дихала через ніс. Добре, якщо ранкова гімнастика виконується під музику і разом з батьками.

Дихальні вправи
Рекомендуються такі дихальні вправи, що можуть здійснюватися під час ранкової гімнастики і повторно — на прогулянці.
Годинник. Вихідне положення: стоячи, ноги злегка розставити, руки опустити. Розмахуючи прямими руками вперед та назад, вимовляти «тік-так >>. Повторити 10-12 разів.
Сурмач. Вихідне положення: сидячи, кисті рук стиснуті в трубочку, підняті вгору. Повільний видих з голосним проголошенням звуку «п-ф-ф-ф-ф». Повторити 4-5 разів.
Півник. Встати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Підняти руки в боки, а потім ляснути ними по стегнах. Видихаючи, вимовляти "ку-ку-рі-ку". Повторити 5-6 разів.
Каша кипить. Вихідне положення: сидячи, одна рука лежить на животі, інша — на грудях. Утягуючи живіт і набираючи повітря в легені — вдих, опускаючи груди (видихаючи повітря) і випинаючи живіт — видих. Під час видиху голосно вимовляти звук «ф-ф-ф-ф». Повторити 3-4 рази.
Паровозик. Ходити по кімнаті, роблячи поперемінні рухи руками і примовляючи: «Чух-чух-чухь. Тривалість 20-30 секунд.
На турніку. Вихідне положення: стоячи, ноги разом, в обох руках перед собою тримати гімнастичну палку. Підняти палку нагору, стати на носки — вдих, палку опустити назад, на лопатки — довгий видих із вимовлянням звуку «ф-ф-ф-ф».

Фізкультурні вправи
Дітям молодшого віку не можна нав'язувати виконання вправ, примушувати їх робити те, чого їм не хочеться. Заняття повинні влаштовуватися у вигляді гри вдома і під час прогулянки. Непогано влаштувати в квартирі місце для «міні-стадіону», створити сприятливі умови для активної рухливості дитини.
Спеціальні заняття гімнастикою треба проводити щодня або через день, через 30-40 хвилин після сніданку або одразу після денного сну протягом 10-12 хвилин. Форма одягу — труси, майка, босоніж. Виконувати вправи на килимку чи ковдрі при відкритій кватирці.
Для занять знадобиться мотузка або скакалка, палка завдовжки 1-1,5 метра, діаметром 2см, обруч діаметром 45-50 см, кеглі, кубики.
Під час занять необхідно чергувати вправи для всіх груп м'язів. Варто починати з легших вправ, поступово переходячи до складніших. У кожне заняття необхідно включати вправи для розвитку й удосконалювання ходьби, бігу, стрибків, лазіння, координації рухів. Необхідно, щоб дитина правильно виконувала вправи. Переходити до іншого комплексу слід тільки після засвоєння попереднього. У 2 роки поступово, від заняття до заняття, треба збільшувати навантаження, для цього включати в комплекс вправ біг у різному темпі. Починати і закінчувати заняття необхідно ходьбою і дихальними вправами.
Заняття повинні бути інтенсивними з достатнім навантаженням, наприкінці заняття в дитини повинні спостерігатися ознаки невеликої втоми у вигляді пришвидшеного подиху, незначного почервоніння обличчя і потовиділення, але скарг не повинно бути, самопочуття — гарне, рухи — бадьорі.
При виражених ознаках сильного стомлення варто знизити навантаження і тривалість занять.

Комплекс вправ для дітей віком від 1 року і до 1 року і 2 місяців
Кроки
Дорослий стоїть перед дитиною і манить її до себе яскравою іграшкою, підбадьорюючи словами.
Присідання
Присідання (3-4 рази) з підтримкою за обруч двома руками для зміцнення м'язів тулуба, ніг і плечового поясу. Малюк обхоплює обруч зверху двома руками, дорослий тримає його з іншого боку і зі словами «присядемо» присідає навпочіпки разом з дитиною. Обруч опускається вниз, потім зі словами «встанемо» обидва випрямляються, піднімаючи обруч нагору.
Підповзання
Підповзання (1-2 рази) під палку з наступним випрямленням тулуба (для зміцнення м'язів тулуба, рук, ніг, кисті, розвитку координації, спритності, уваги, кмітливості). Дитина повзе за іграшкою під палку, підняту на висоту 30-35 см від підлоги. Потім іграшку кладуть на табуретку заввишки 45 см, малюк встає, щоб її взяти.

Комплекс вправ для дітей віком від 1 року і 2 місяців до 1 року і 6 місяців
Гра «Біжи до мене»
Гра «Біжи до мене» (2—3 рази) слугує для підвищення емоційного тонусу. Дорослий стає на відстані 2-6 метрів від дитини (залежно від її вміння бігати) і кличе малюка до себе, а коли дитина підбіжить підхоплює на руки і Піднімає нагору. Потім швидко переходить в інше місце, і вправа повторюється.
Ходьба
Ходьба (1-2 рази) по килимку (завдовжки 2м, завширшки 35 см), що лежить на підлозі. Допомагає малюку розвивати почуття рівноваги, увагу. Згодом ширину килимка можна зменшити до 25 см. Біля іншого кінця килимка кладуть іграшку і пропонують дитині принести її, пройшовши по доріжці приставним кроком чи звичайним; можна також провести дитину по килимку, підтримуючи за руку.
Переступи
Переступити через палку, що лежить на підлозі (2-3 рази). Необхідно для розвитку почуття рівноваги, координації рухів, спритності, уваги і навички переступати (піднімати ноги на визначену висоту). Треба покласти на підлогу палку й показати, як через неї переступити. Якщо малюкові це важко, треба допомогти йому.

Комплекс вправ для дітей віком від 1,5 до 2 років
Гра «Наздожени собачку»
Гра «Наздожени собачку» (2-3 рази) служить для підвищення емоційного тонусу. Дорослий, тримає в руках великого іграшкового собаку (кішку, мишку) і біжить, пропонуючи малюку наздогнати його (20-25 секунд), потім переходить на спокійну ходьбу.
Ходьба з розведеними в боки руками
Ходьба з розведеними в боки руками по похилій дошці розвиває почуття рівноваги при ходінні, дотримання напрямку, координацію рухів, виховує спритність, сміливість.
Дошка завдовжки 2 м, завширшки 25 см з одного кінця піднята над рівнем підлоги на 20-25 см (покладена на шухляду). Малюк з розведеними в боки руками піднімається по дошці на шухляду, потім повертається вниз.
Повзання рачки
Повзання рачки по лавці (1-2 рази) допомагає зміцненню м'язів тулуба, розвитку координації рухів рук і ніг, спритності, уваги. Малюк повзе по гімнастичній лавці по всій її довжині, потім виконує яке-небудь завдання для випрямлення тулуба, наприклад, бере зі столу кубик і кладе його в коробку.