Сьомий-восьмий рік життя дитини

До 6 років маля підросте ще на 8-10 см. Окружність грудної клітки збільшиться на 2-2,5 см. Оптимальна тривалість нічного сну залишається колишньою: 9-10 годин. Батьки шестирічної дитини вже можуть визначити, хто вона — «жайворонок» чи «сова».

Зміни
Добре розвинена моторика, мовлення стає зв'язним, дитина може передавати свої думки і враження, легко опановує вмінням читати і писати. Однак у малюка ще переважають ігрові елементи діяльності, відсутня можливість тривалого зосередження, самокритики й самоконтролю. Адаптація до школи часто ускладнена.
Будова печінки малюка наближається до дорослої і у вісім років вона стане ідентичною. У шестирічних дітей частота пульсу становить 90-95 ударів на хвилину. До семирічного віку остаточно сформується структура тканини легенів. От чому після досягнення дитиною семи років набагато рідше в неї трапляються такі захворювання, як бронхіт, пневмонія (якщо вони не мають хронічного характеру), а також респіраторні й вірусні інфекції. У хлопчиків 6-7 років спостерігається невелике, так зване препубертатне, збільшення яєчок.

Основні параметри фізичного розвитку дитини
При правильному вихованні дитина в цьому віці вже вміє зосереджувати свою увагу на визначеному, конкретному виді діяльності, не відволікатися на сторонні шуми, виявляти вольові зусилля, зуміє доводити розпочату справу до логічного завершення; вона старанна, стримана, організована, працьовита. Залежно від індивідуальних особливостей у малюка закінчують формуватися мова і пам'ять.
Без цих якостей дитина не зможе добре вчитися, навіть якщо її знання і навички досить розвинені. У цьому віці особливо інтенсивно розвиваються пізнавальні інтереси, спостережливість, зацікавленість у тому, що відбувається, прагнення до вивчення всього нового. Дитина активно сприймає події навколишньої дійсності.
У шестирічному віці головною потребою в спілкуванні є прагнення дитини до взаємодопомоги і співпереживання з боку дорослого. її увагу приваблюють вже не стільки предмети навколишнього середовища, скільки люди і власне людські стосунки у всіх їхніх проявах. Саме в цьому віці відбувається інтенсивне формування й усвідомлення понять добра і зла.

У цей віковий період дитина повинна:
• вміти читати, писати, вважати;
• встановлювати зв'язки між основними ознаками і явищами, відтворювати зразок;
• логічно (довільно) мислити;
• реалістично оцінювати дійсність;
• мати добре розвинені рухи рук і зорово-рухові координації;
• опановувати на слух розмовну мову, мати здатність до
розуміння і застосування письмових символів;
• мати інтерес до знань, процесу їхнього одержання за
рахунок додаткових зусиль.

Шкільні навантаження
Ніколи не забувайте, що перші місяці навчання (вересень-жовтень) — дуже важкий період у житті малюка. Він адаптується до школи. І наприкінці року на його самопочуття і здоров'я впливатиме перевтома, що накопичилася за рік. Навіть здорові шестирічні діти в цей період частіше хворіють, особливо на простудні захворювання, не кажучи вже про малюків, що мають хронічні хвороби.

Режим
Буквально з першого дня прагніть, щоб ваш малюк чітко його дотримувався. Тоді і навчання буде ладитися і на розваги вистачить часу.
За правильного режиму дня малюк не буде перевтомлюватися, матиме гарну працездатність, міцне здоров'я. Якщо ж дитина постійно недосипає, мало гуляє на свіжому повітрі, нерегулярно їсть і до того ж веде малорухливий спосіб життя, то її працездатність знижується, вона швидко втомлюється, часто скаржиться на головний біль, постійно хоче спати. Може скластися враження, що вона хвора.
Правильно організувати режим дня 6-7-річної дитини — це, насамперед, забезпечити досить тривалий сон (з чітко встановленим часом підйому і відходу до сну навіть під час канікул) і регулярний прийом їжі, а також визначити певний час для готування уроків, відпочинку, прогулянок, занять спортом і в кружках.
У режимі дня дитини обов'язково передбачте допомогу у хатніх справах. Не можна цілком усувати її від повсякденних обов'язків під приводом велико? зайнятості в школі. Це негативно позначається на подальшому формуванні характеру дитини. Вдома молодшим школярам можна доручити прибирання кімнат, власного ліжка, робочого місця, прання дрібних речей, миття посуду, підмітання підлоги, витирання пилу, винесення сміття, чищення картоплі, самостійне пришиття ґудзика до одягу тощо. При цьому важливо одразу ж навчити дітей правильно це робити. Частіше нагадуйте, що, скажімо, після прибирання необхідно мити руки з милом.
Не примушуйте молодших школярів одразу ж після школи братися за уроки. У цьому випадку їхня робота буде свідомо непродуктивною. Між шкільними і домашніми заняттями обов'язково має бути перерва не менш ніж 3-3,5 години. Намагайтеся, щоб значну частину цього часу дитина провела на свіжому повітрі. Для учнів 1-2 класів дуже корисний, іноді навіть просто необхідний, денний сон 1-1,5 години при відкритій кватирці. Він добре відновлює сили, знімає втому.
Добре відпочивши після шкільних занять, дитина повинна взятися за уроки не пізніше, ніж о 16 годині. На підготовку домашніх завдань першокласник має витрачати не більше години, учень другого класу — 1,5 години. Тривалість одного заняття не повинна перевищувати 25-30 хвилин, після якого — 5-10 хвилин перерви.

Фізична активність
У 6 років дитина вже більш чітко виконує всі основні рухи, дотримується правил під час гри. У швидкому темпі вона вже пробігає 20-30 метрів. Значно удосконалюються стрибки: дитина вміє стрибати як на правій, так і на лівій нозі, чергуючи їх і просуваючись вперед, стрибати на предмети і зістрибувати з них, стрибати у висоту з розбігу (до 40 см і вище), у довжину з місця (близько 80 см) і з розбігу (близько 100 см). Прекрасно стрибає і через довгу скакалку, добре грає в м'яч, кидає його в ціль, упевнено лазить по гімнастичній стінці, канату.
Із шестирічною дитиною вже можна вирушати у піший туристичний похід, але тільки одноденний. З дітьми цього віку можна також поїхати на велосипедну прогулянку, тривалість якої не повинна перевищувати однієї години. А загальна тривалість такого виду подорожі з короткочасними і тривалими привалами може становити 4-6 годин.
Після довгих годин сидіння за партою дитині потрібний активний відпочинок. Які рухливі ігри рекомендуються в цьому віці? Хованки, доганялки, ігри зі скакалкою, м'ячем, класики...
Із семи років малюк може займатися художньою гімнастикою, плаванням, стрибками у воду, фігурним катанням. Якщо за станом здоров'я дитина не може займатися спортом, їй необхідні ранкова зарядка, прогулянки й рухливі ігри на свіжому повітрі (не менше 3-3,5 годин без перерви). У вихідні дні такі діти повинні знаходитися на свіжому повітрі вдвічі більше, ніж зазвичай, що сприятливо позначиться на їхньому загальному самопочутті і фізичному розвитку.

Гіподинамія
Ми не даремно акцентуємо увагу саме на фізичному розвитку малюка в будь-якому віці, забезпеченні його рухової активності. Адже, щоб стати сильною і спритною людиною, добре розвиватися розумово і фізично, потрібно багато рухатися, стрибати і бігати. Це життєво необхідно. Здорова дитина завжди весела й рухлива.
Зниження рухової активності можна порівняти з голодуванням. Поволі починають розвиватися серйозні хвороби — ожиріння, гіпертонія, порушення постави, нервові хвороби.

Мислення
З 6-ти років діти багато часу проводять за шкільними заняттями. Перед малятами також постає завдання навчитися жити в колективі. їхня зростаюча незалежність змушує уявляти великі подвиги, що не мають нічого спільного з повсякденними справами їхніх батьків і знайомих людей. Вважаючи, що еони тепер самі знають, що добре, а що — погано, вони знаходять величезне задоволення у вигаданих історіях, де добро бореться зі злом і перемагає. Діти повинні пройти через стадію захоплення історіями, в яких надлюдська сила і справедливість завжди перемагає в останню мить.
У переказі сюжету, картинки чи оповідання малюк вже правильно відтворює попередні події. Вживає при цьому розповсюджені речення, непогано будує фрази, але можливі й помилки.
Шестирічна дитина із захопленням слухає довгі казки, не дуже боїться казкових чудовиськ і злих духів, обожнює мудрі книжки про тваринний світ, машини й доісторичні часи.

Творчість
У 6-7 років дитина засвоює основні образи поведінки й одержує свободу в оперуванні ними. Вона може відхилятися від стандартів, комбінувати їх, використовуючи вже знайомі їй форми при побудові уявлюваних образів. Хоча в цьому віці дитина у своїх малюнках все-таки зображує предмети з тими якостями, які реально бачить.
Пізнавальна уява дитини 6-7 років починає трохи змінюватися. Діти не тільки передають у малюнках пережиті ними враження, але й починають шукати певні способи їхньої передачі. Наприклад, намальований квадрат незабаром перетворюється на цеглу, що її підіймає підйомний кран. Або будинок з великою трубою, з якої в'ється димок... Уперше дитина починає цілісно планувати свої дії: спочатку будує план усіх своїх дій, а потім починає пункт за пунктом його реалізовувати.

Формування прикусу
У 6 років у малюка між зубами можуть з'явитися досить великі щілини. Чи означає це, що в дитини формується неправильний прикус? Виявляється, ні. У цьому віці щелепа в маляти ще продовжує рости, вона лише готується до появи постійних зубів. А от молочні зубки залишаються такими ж, як і колись. І поява щілин між ними, хоч як це не дивно, означає, що розвиток жувального апарата в дитини відбувається нормально.
Адже постійні зубки виростуть більшими, ніж молочні. Де ж їм тоді рости, якщо для них не буде приготовлено досить місця? Набагато гірше, якщо між молочними зубами взагалі не буде щілин. У такому випадку постійним зубам буде дуже непросто прорізуватися: вони почнуть рости кривими, "заходити" один за одного, повертатися в різні сторони, мов капустяні листи. А якщо не знайдеться достатньо місця, то можуть і зовсім не прорізатися.
До речі, у цьому віці в маляти вже повинні вирости 3-4 нових корінних зуби.