Зовнішність і тендітність малої дитини

Він зовсім не такий тендітний. «Боюся, що зроблю йому боляче, якщо неправильно візьму його», — скаржиться мати, кажучи про свого первістка. Насправді її побоювання навряд чи виправдані — немовля має досить міцне тіло, і тримати його можна по-різному. Якщо воно випадково вдаряється голівкою, це не завдає йому сильного болю. Тім'ячко на черепі затягнуте щільною перетинкою, яку не так легко ушкодити. Система терморегуляції тіла в новонародженого починає нормально функціонувати, коли його вага досягає трохи більше 3 кг, і він не страждатиме від холоду або жари, якщо, звичайно, не вкритий з головою. Організм дитини має імунітет проти більшості мікробів. Якщо в сім'ї виникла «епідемія» застудних захворювань, перебіг хвороби у немовляти буде легшим, ніж v всіх інших. Якщо малюк у чомусь заплутається, спрацює інстинкт і він спробує звільнитись. Коли не зможе цього зробити, він сповістить усіх гучним криком. У такий же спосіб дитина дасть про себе знати, коли зголодніє. При дуже яскравому світлі вона моргатиме і почуватиметься неспокійно. (Не бійтеся фотографувати крихітку із спалахом, навіть якщо вона при цьому підстрибне від несподіванки.) Малюк знає, скільки йому спати, і не прокинеться, навіть коли буде гамірно. Інакше кажучи, істота, яка не вміє говорити і практично нічого не знає про навколишній світ, може цілком постояти за себе.

Зовнішність новонародженого іноді засмучує батьків. Його шкіра вкрита білою захисною плівкою, і якщо не стерти її, то, поступово зникаючи, вона зменшить ризик дістати шкірні захворювання в пологовому будинку. Сама шкіра немовляти має червоний відтінок, личко в нього одутле. Можуть лишитися й синці від акушерських щипців. Голівка часом деформована — з низьким лобиком, подовжена в задній частині і трохи скособочена. Крім того, можливі гематоми — підшкірні крововиливи на черепі, які мають вигляд ґуль або пухлин і які зникають протягом кількох тижнів. Через два-три дні в новонароджених іноді виявляється фізіологічна жовтяниця, сліди якої мають зникнути протягом тижня. (Якщо жовтий відтінок шкіри спостерігається в першу добу після народження або не минає довше як за тиждень, то про це необхідно повідомити лікаря.)
Усе тільце буває вкрите пушком, який випадає приблизно за тиждень. За два тижні на різних ділянках шкіри спостерігається лущення, яке також з часом припиняється. Голова деяких дітей укрита чорним волоссям, іноді воно захоплює і лоб. Це перше волосся, хоч би якого кольору і якої товщини воно було, невдовзі випаде, а на його місці виросте нове, здебільшого мало подібне до того, що було.