Як виглядає немовля

В утробі матері дитина одержувала все необхідне, її організм був біологічно зв'язаний з нею через плаценту. Відразу після народження все різко міняється: розвертаються і починають функціонувати легені, перебудовується система кровообігу, травлення та інші. Адаптація людини до внеутробного стану продовжується кілька тижнів і називається періодом новонародженості.
Відразу після народження стан немовляти оцінюється по 10-бальній шкалі Апгар. Апгар-тест названий на честь його творця американського лікаря Вірджинії Апгар. В даний час він застосовується в усьому світі. Дитина одержує оцінки від 0 до 2 балів із наступних п'ятьох показників: серцева діяльність, подих, м'язовий тонус, рефлекторні рухи і колір шкіри. Сумарна оцінка 9-10 балів — оптимальна, 7-8 -норма, 5—6 — невеликі відхилення, 4-0 — сильні відхилення в стані дитини.

Як виглядає немовля. Пропорції тіла немовляти істотно відрізняються від пропорцій дорослої людини. Голова немовляти здається дуже великою і важкою для його крихітного тільця. До моменту народження вона складає четверту частину тулуба, до 2-х років — п'яту, до 18 років — наближається до 1/8.

Пропорції частин тіла. Спочатку тулуб дитини довший, ніж кінцівки, а руки довші, ніж ноги. Стопи маляти здаються непомірно великими, живіт видається вперед, виглядає надутим. У дитини ще слабко розвинений підшкірний жировий прошарок, тому вона може здаватися худою. Згодом співвідношення частин тіла зміниться, жировий прошарок збільшиться.
Голова. У немовляти рідко буває ідеально кругла голова. Здавлювання голови під час пологів і зсув кісток черепа для захисту мозку звичайно призводять до зміни її форми. Часто голова буває овальної форми для того, щоб дитина легше проходила по родових шляхах. Вона може бути набряклою, здавленою в деяких місцях чи витягнутою в довжину. Деформації виникають через сильний стиск м'язами матки під час схваток. Але навіть, якщо голова і здається злегка шишкуватою чи припухлою, мозку шкода не заподіяна. Вже на першому тижні життя дитини деформація форми голови помітно зменшується.

Зуби. Немовля звичайно народжується без зубів. Перші зуби прорізаються на 4-8-му місяці життя. Дуже рідко трапляється, що дитина народжується з зубами чи вони з'являються раніше встановленого терміну. Це заважає грудному годуванню, тому що зуби можуть ранити сосок.

Шкіра. Шкіра немовляти рідко виглядає ідеально чистою. Нерідко зустрічаються червоні і блакитнуваті плями, червоні чи білі прищики з жовтою серединою. Шкіра дитини, якщо її внутрішньоутробний період супроводжувався недостатнім харчуванням, майже завжди зморщена. Блакитні плями, що виглядають як синці, насправді пов'язані з тимчасовою зміною шкірного пігменту, вони частіше зустрічаються в дітей з темним кольором шкіри, зовсім нешкідливі і згодом зникають. До кінця першого місяця шкіра звичайно очищується.

Змащення. При народженні шкіра дитини покрита білою жировидною речовиною, яку називають первородним змащенням. Вона є природним захистом шкіри. Після пологів її можна залишити, щоб вона всмокталася.

Висипання. У деяких дітей з'являються плямисто-червонуваті висипання з маленькими білими крапками. Це триває кілька днів і проходить без лікування.

Прищики. У немовляти бувають різні прищики. Більшість з них викликано недостатньо добрим функціонуванням шкіри і її пір. Червоні чи білі прищики з жовтою серединою на кінчику і крилах носа зникнуть самі через кілька днів.

Лущення шкіри. Деякі діти народжуються із сухою шкірою, що лупиться, на долонях і підошвах, що не є ознакою екземи і зникає через кілька днів.

Тім'ячко. Тім'ячко — це м'яка ділянка на голові дитини, місце з'єднання 4-х кісток, що утворять верхню частину черепа. Поступово кістки зростуться і тім'ячко зникне. Тім'ячко закривається в період між дев'ятим і вісімнадцятим місяцем життя, звичайно до року. При спостеріганні видно, як тім'ячко пульсує в ритмі пульсації серця. Тім'ячко захищене дуже щільною плівкою, тому зашкодити йому при звичайних маніпуляціях з дитиною практично неможливо.

Волосся. Багато дітей народжуються відразу з волоссям. Це волосся може залишитися, а може стертися. У дитини може бути волосистий пушок (лануго) по всьому тілу, на плічках, вушках, скронях, обличчі. Не хвилюйтеся, це зовсім нормальне явище, пушок стирається 1-2 тижня.

Нігті. Доношена новонароджена дитина відразу має нігті трохи довші за кінчики пальців. Вони ростуть дуже швидко. Кожні три дні рекомендується зрізати нігті, щоб дитина не подряпалася. Нігті потрібно обрізати в міру їхнього росту, тоді вони будуть правильно рости, не загинатися, не ламатися і не вростати в шкіру пальчика дитини. На ручках нігті потрібно обрізати відразу після народження, а потім — приблизно, кожні чотири дні. їх потрібно обрізати маленькими манікюрними ножничками з закругленими кінцями. Бажано це робити, коли дитина спокійна, спить чи розслаблено лежить. Перший і другий рази з незвички може бути важко, а потім ви звикнете і ніяких складностей з цим виникати не буде.

Очі. У всіх немовлят спочатку блакитні або сіро-блакитні очі. Це зумовлено тим, що в райдужній оболонці відсутні пігменти. Природні пігменти почнуть утворюватися через кілька тижнів після народження, і очі дитини почнуть здобувати колір. Але тільки в рік чи два в дитини сформується визначений колір очей. Відразу після народження очі злегка набрякли. Це відбувається внаслідок сильного стиску під час пологів. Набряклість проходить сама через кілька днів. Дитина спочатку косить очима, і це нормально, тому що умінню бачити дитина буде ще вчитися. Якщо ж дитина продовжує косити в два місяці, покажіть її лікарю.
Новонароджена дитина звичайно плаче без сліз, а приблизно до місяця в неї з'являються перші сльозинки. Слізні протоки в багатьох немовлят закупорені чи звужені, тому сльози не можуть випливати, і в куточках очей утворяться білі виділення. Це звуження проходить саме в перші місяці життя.

Родові плями. У немовляти можуть бути рожеві цятки на переніссі, століттях, на підборідді і вгорі на шейку біля голівки. Мова йде про збільшені кровоносні судини, що зменшаться через кілька місяців. Вони називаються гемангиомой. Гемангиома — червоного кольору, іноді небагато припухла, і може досягати розміру пя-тикопійочної монети. Вона не доставляє незручності дитині і часто проходить згодом сама по собі. Через місяц-два вона буде менш помітна, а до року чи до трьох не буде відрізнятися від інших ділянок шкіри.

Кефалогематома. Кефалогематома — пухлина, що виникає під час пологів. Під шкірою в дитини збирається кров. Невеликі кефалогематоми розсмоктуються в перші години чи дні після пологів. Якщо після 2-х тижнів у дитини ще є кефалогематома, обов'язково покажіть її хірургу. При необхідності лікар видалить цю кров шприцем. Якщо ж ви упустите час і покажете дитину після місяця, то пухлина може ущільнитися і її прийдеться зіскрібати.

Дихання дитини. Новонароджені діти дихають неритмічно. Часом їхнє дихання стає слабким, ледь чутним. Іноді дитина хропе уві сні. Це нормально. Якщо дитина постійно видає подібні звуки уві сні, Вас це не повинно турбувати. З іншого боку, якщо ускладнене дихання виникає раптово і має зовсім інший звук, ніж постійне дихання — це може бути викликано крупом, астмою чи іншим захворюванням. У цьому випадку, не відкладаючи, порадьтеся з лікарем.

Здригування. Немовлята здригаються від голосних звуків і несподіваних змін положення тіла. Деякі діти більш чуттєві, інші менш.

Тремтіння. У деяких немовлят часом буває тремтіння підборіддя, рук і ніг. Це ознака того, що нервова система ще не досконала. Згодом ці явища проходять. Посмикування уві сні також бувають у багатьох маленьких дітей. Якщо посмикування здобувають характер повторюваних і переходять у тремтіння і посмикування всього тіла, у цьому випадку потрібно обов'язково порадитися з лікарем.

Жовтяниця немовлят. Фізіологічна жовтяниця зумовлена розпадом зайвих червоних кров'яних тілець. На ранніх стадіях життя печінка багатьох немовлят не в змозі справитися з величезною кількістю жовто-червоного пігменту, білірубіна, і не може цілком вивести його через нирки. Білірубін фарбує шкіру дитини в жовтий колір. Звичайно жовтяниця наростає з 2-го по 5-й день. До 2-х тижнів вона проходить. Якщо жовтяниця тримається довго, дитину потрібно показати лікарю для визначення концентрації білірубіна в крові. Якщо виявиться, що рівень білірубіна великий, дитині буде потрібно лікування.

Ікання. Це рефлекторний рух діафрагми — плоского м'яза, що відокремлює живіт від грудної клітки. Ікання з'являється після їжі і триває кілька хвилин. Воно зовсім безпечне і не турбує дитину. Це — знак того, що їжа потрапила в шлунок. Дитина звичайно спокійно переносить ікання, але можна її приголубити в цей момент.

Чхання. Якщо дитина в перший місяць чхає сухо чи в неї є окремі скоринки в носі — це зовсім нормальне явище. Відбувається післяпологове очищення організму. Сухі покахикування, почи-хування зовсім не означають, що дитина застудилася. Якщо ж з носа дитини течуть рідкі виділення — це нежить і її потрібно лікувати.

Сеча дитини. Відразу після народження до появи в мами молока дитина мочиться рідко, а з 3-го дня, після того, як одержує вже достатнє харчування, починає мочитися часто — до 20 разів на добу. У перші дні сеча має інтенсивно жовтий і навіть коричневий колір, у наступні дні стане абсолютно прозорою і не буде залишати плям. Використовуйте підгузники, особливо під час сну.

Стул дитини. Перші два дні після пологів стул дитини темний, чорний чи чорно-зелений і по консистенції в'язкий. Це виходить меконій, першородний кал — усе, що назбиралося у дитини в кишечнику за внутрішньоутробне життя. Після двох днів починається перехідний стул, він ще схожий на меконій, але вже більш світлий і не такий густий. Через 4 дні в дитини встановлюється звичайний дитячий стул консистенції сметани від солом'яного до яскраво-жовтого кольору. Не хвилюйтеся, якщо стул дитини не зовсім однорідний і в ньому присутні грудочки.

Статеві органи. Збуджена крайня плоть у хлопчиків і виділення з піхви у дівчаток, а також припухання молочних залоз і скупчування в них молочка зв'язано з гормональними змінами в організмі немовляти. У дівчинки виділення можуть бути білими, прозорими, рожевуватими, червоними, аж до маленької менструації. У дівчинки усі виділення потрібно акуратно вимивати ваткою. У хлопчика, акуратно зводячи шкірочку з голівки члена, промивати крайню плоть. До кінця першого місяця всі ці явища закінчаться.

Молочні залози. Припухлість молочних залоз може бути як у дівчаток, так і у хлопчиків. Під впливом гормонів у них збирається зовсім мало молочка, і вони злегка припухають. Якщо при цьому немає почервоніння і біля сосочка немає затвердінь, то робити нічого не потрібно. Якщо ж припухлість досить велика, залоза тверда, то це трохи схоже на грудницю, як у мами, застій молочка. У цьому випадку потрібно прикласти капустяний лист, попередньо злегка відбивши його й обдавши окропом. Можна використовувати компрес із сиру. Добре зарекомендував себе корж із чорного хліба, меду й олії. Олію і мед потрібно злегка розігріти, потім замісити небагато тіста з чорного хліба так, щоб вийшов корж. Цей корж потрібно остудити і покласти на грудку дитини. Якщо ці методи не допомогли, і залоза досить тверда, у цьому випадку ми рекомендуємо зробити компрес з камфорною олією. Як правило, після цього відступає будь-яке набухання грудей у дітей.

Пупок. Після пологів пуповину перерізають в 2—3 см від живота дитини. Частину пуповини, що залишилася, потрібно кілька разів у день рівномірно обробляти густим розчином марганцівки чи зеленкою, сушити. Важливо ретельно обробити зріз пуповини, а також усю довжину пуповини аж до пупочного кілечка. Його обробляти не потрібно. Інакше на животику в дитини будуть ранки і буде сильно лущиться шкірочка. Через кілька днів після народження, частіше на 4-5 день, пуповина відпадає сама. Після цього залишається ще нетривала пу-почна ранка, яку потрібно кілька разів у день ретельно промивати 3% -ним розчином перекису водню. Зручно з піпетки капнути пару крапель у пупочок, а потім стерильним ватяним тампоном ретельно вимити пупочне кілечко. Раз у день після обробки перекисом рекомендується обробити пупок зеленкою. Бажано це робити після купання дитини.
Поки є культя пуповини, дитину не купають, а коли пуповина відпала і зажила пупочна рана, дитину можна купати вже без всяких обмежень. Пупок не важко містити в чистоті, і тоді він затягнеться швидко й акуратно.
Багато батьків турбуються, що може утворитися пупочная грижа. Потрібно дати трохи підрости маляті, коли жировий прошарок збільшиться, пупок перестане випинатися. Гарною профілактикою пупочной грижі є заняття гімнастикою для зміцнення м'язів живота.