Всиновлення. Нехай дитина знає про своє походження

Чи потрібно розповідати дитині, що вона взята з іншої сім'ї? Авторитетні в цій галузі автори вважають, що дитина повинна про це знати.
Раніше чи пізніше дитина все одно дізнається правду про своє походження, хоч як би ретельно ви берегли свою таємницю. Це відкриття завжди стає дуже важким моментом для дитини трохи старшої і навіть для дорослої, якщо воно приходить несподівано і раптово. Вона відчуватиме гіркоту довгі роки. Коли треба сказати правду дитині, якщо її всиновили на першому році життя? Не потрібно спеціально чекати якогось зручного моменту. Просто це взагалі не треба тримати в секреті. Спокійно, хоча по можливості обережно, торкайтеся цієї проблеми в розмовах між собою, у бесідах з дитиною та її знайомими. Усе це створить таку атмосферу, що малюк не боятиметеся ставити питання про своє походження, коли в нього з’явиться інтерес до подібних проблем. Щоразу дізнаючись потроху, він поступово дізнається, що таке всиновлення.
Ті батьки, які намагаються все зберегти в таємниці, гадаю, роблять помилку. Але не менше помиляються інші, які приділяють своїй проблемі надто велику увагу. Названі батьки коли беруться до справи, переживають гіпертрофоване почуття відповідальності, начебто їм необхідно справдити надії людей, що довірили їм чужу дитину. Тому вони вдаються до дуже детальних пояснень того факту, що дитина ними всиновлена, і малюк починає думати «Отже, в усиновленні е щось негарне». Проте якби до своїх обов'язків вони ставилися так само природно і спокійно, як вони ставляться, наприклад, до кольору волосся дитини, їм би не спало на думку робити з цього таємницю чи постійно нагадувати малюкові, що він їм не рідний. Краще б їм переконати себе, що, коли вже їх вибрали, значить, вони дуже гарні батьки і дитині просто пощастило, що вона до них потрапила.
Припустімо, трирічний малюк чує, як мати пояснює своїй новій знайомій; що його всиновили, коли він був маленьким. «Матусю, а що означає: всиновили?»—запитує він. У матері є, наприклад, такий варіант відповіді «Я дуже давно хотіла мати маленького хлопчика, якого я любила б і за яким доглядала б. Тому я поїхала в одне місце, де було багато малюків, і сказала тьоті, що там працює: »Я хочу хлопчика з темним волоссям і карими оченятами". Вона принесла мені дитину, і це був ти. Я сказала їй: „Це саме та дитина, про яку я мріяла, і я хочу взяти її до себе назавжди". Ось так я тебе всиновила». Як перший крок таке пояснення цілком прийнятне, оскільки акцент тут зроблений на позитивному аспекті факту всиновлення: мама отримала те, що хотіла. Розповідь напевне сподобається дитині, і вона часто проситиме вас повторити її.
Пізніше, між 3 і 4 роками, малюк, як і його однолітки, починає цікавитися, як з'являються на світ діти. Вам слід відповідати чесно, але просто, не вдаючись у зайві подробиці, щоб трирічна дитина зрозуміла ваше пояснення. Проте якщо ви почнете говорити, що маленька дитина спочатку існує у матері в животі, малюк відчує суперечність між цим поясненням і колишньою розповіддю про якесь місце, де було багато дітей, з яких мама вибрала його. Можливо, через деякий час він запитає: «А я був у твоєму животі?» На це названа мати спокійно може відповісти, що він був у животі іншої жінки до того, як його всиновили. Спочатку він буде спантеличений, але поступово ввійде в ситуацію.
З часом з'являться інші, важчі запитання, зокрема про те, чому справжня мама його покинула. Якщо ви скажете, що справжня мати не хотіла залишати його в себе, дитина перестане довіряти взагалі всім матерям. Не намагайтеся самі нічого вигадувати — малюка все одно хвилюватиме це питання, і невідомо, як воно повернеться в його свідомості. Кращою — і найближчою до істини — буде відповідь: «Я не знаю, чого це сталося, але впевнена, вона тебе любила». Якийсь час дитину мучитиме ця дилема, і вам слід нагадати їй, обійнявши і притиснувши до себе, що, незважаючи на минуле, вона назавжди стала вашою.
Прийомну дитину часто охоплює таємний страх, що, коли ви передумаєте або вона буде погано поводитися, ви її покинете так само, як покинула справжня мати. Ви завжди повинні пам'ятати про це і повинні заприсягтися їй, що ніколи, ні за яких обставин вам навіть на думку не спаде вчинити щось подібне.
Одна необачно або в гніві висловлена погроза навіки зруйнує її віру у вас. Хоч коли б у голову дитини закралися сумніви, ви повинні готові якнайпалкіше переконати її, що вона буде з вами. Водночас хотілося б застерегти названих батьків від зайвого ентузіазму в поясненнях вашої відданості дитині. Їй потрібно, щоб її любили, любили щиро. Не самі слова, а вираз, з яким вони сказані, відіграє основну роль.