Проблеми новонародженого

Фізіологічна втрата маси тіла. У перші дні життя  більшість   новонароджених   трохи втрачають у вазі. Це пояснюється тим, що у дитини, яка народилася, об'єм шлунка маленький, і за перше годування вона може з'їсти всього 6—10 мл молозива. Потім, з дня в день, здатність шлунка сприймати їжу зростає, об'єм його постійно збільшується. Але все-таки це не задовольняє всі фізіологічні потреби дитини  в харчових речовинах і енергії. Ось і виходить, що протягом першого тижня малюк в якійсь мірі використовує власні запаси харчових речовин, отриманих в утробі матері. Цим і пояснюється невелика втрата, яка звичайно становить 100-150 г в порівнянні з масою тіла при народженні.

Опрілості. Шкіра дитини дуже ніжна і має схильність до опрілостей. У більш вигідному положенні знаходяться діти, з яких відразу після пологів не витерли змазку. Вона дуже швидко вбирається і сприяє нормальному стану шкіри. Треба тримати дитину в чистоті, щоб вона не лежала в мокрому, не перегрівалася і не потіла.
Основний принцип, яким варто керуватися при обробці опрілостей, почервоніння шкіри, шелушінь і потничок, полягає в наступному: все, що здається вам рихлим, слизьким, жирнуватим, наприклад, опрілості під пахвами, (вони немовби блищать) треба обробляти присипкою. Все, що лущиться, здається сухим і неначе вимагає вологи, треба мастити простерилізованою соняшниковою олією.
Будьте уважні до дитячої косметики. Якщо ви пробуєте щось нове, змастіть краєчок опрілості і подивіться, як буде виглядати ця дільниця. Якщо все пройшло нормально, можна змазати всю запалену поверхню. Важливо, щоб шкіра дитини постійно провітрювалася, нехай дитина як можна більше лежить роздягнена. Певні дільниці ви можете додатково підсушити за допомогою фена.
Зригування і блювота. Зригування це викид з шлунка молока, свіжого або що згорнулося, на невелику відстань. Блювота — це викид молока на значну відстань фонтаном.
Діти часто разом з повітрям зригують невелику кількість молока. Зригування звичайно і проходить     до трьох місяців, рідше — коли дитина починає ходити. Буває, що зригування з'являється у віці кількох місяців. Якщо дитина добре додає у вазі і спокійна, то зригування не є ознакою захворювання.
Блювота виникає у дітей рідко. Вона пов'язана зі спазмом привратника або ж є ознакою початку захворювання. Якщо дитина блює один раз, зовні спокійна, в неї нормальна температуpa, це не представляє небезпеки* Якщо ж блювота повторюється, у дитини температура, то мм необхідно обов'язково порадитися з лікарем. Іноді часта блювота буває у надто збуджених дітей, а також у дітей з природженим дефектом шлунку. У цих випадках необхідна лікарська консультація.

Молочниця. Молочниця — це грибкова інфекція. Зовні вона нагадує молочні пінки, прилиплі до слизової оболонки порожнини рота, вони не знімаються, якщо їх злегка потерти. Якщо у вашого малюка молочниця, треба після годування протирати його рот содовим розчином, щоб позбавити грибок залишків молока, яким він харчується. Для цього розведіть в склянці води одну чайну ложку соди, намотайте на палець бинтик і цим розчином обережно протріть рот дитини. Можна використати слабий розчин марганцовки.

Коліки. Коліки це різкий біль в кишках, викликаний газами, які пучать животик дитини. Вона піджимає ніжки або витягує їх і напружує, пронизливо кричить і випускає іноді гази через задній прохід. Під час їжі дитина несподівано вигинається, червоніє, сердито кричить і піджимає ніжки або починає барахтати ними - все це говорить про те, що в даний момент дитину турбують коліки. Коліки зазвичай проходять до трьох місяців, вони більше непокоять хлопчиків, ніж дівчинок.

Профілактика колік. Почастіше викладайте дитину на живіт спати. У такому положенні живіт буде зігріватися і коліки будуть менше турбувати дитину. Не починайте годування дитини, якщо ви помітили у неї здуття живота, спочатку допоможіть їй позбутися газів, що скупчилися в кишках. Для цього існує декілька прийомів, виберіть найбільш зручний для вас і ефективний для вашої дитини:
• поносіть дитину на руках, притисши її животиком до свого теплого тіла;
• покладіть на живіт дитини сухий теплий компрес: нагрійте праскою пелюшку і складіть її вчетверо;
• зробіть дитині теплу ванну;
• поклавши дитину на спину, зробіть легенький масаж живота теплою долонею (щільно приклавши до живота) за годинниковою стрілкою;
• можна    скористатися    газовідвідною трубкою, ввівши її на 1-2 см в пряму кишку. Для профілактики кишкових колік також важливо позбуватися повітря, що потрапляє в шлунок дитини у час ссання. Для цього після годування підніміть і потримайте дитину у вертикальному положенні «стовпчиком». Зручніше усього це робити так: лівою рукою підтримуєте малюка за спинку, а правою — м'яко натискаєте на животик. Відбувається відрижка повітрям, і дитині полегшає.

Стул дитини. Спочатку стул буває 1-4, а іноді — 6 разів у день. Найчастіша проблема, яка буває при штучному вигодовуванні — це схильність до запорів.
В перші місяці у дітей, що знаходяться на штучному вигодовуванні, буває рідкий або зеленуватий, або створоженний кал. Якщо стул такий або його вигляд різко змінюється за якістю і кольором, необхідно порадитися з лікарем.
Рідкий, частий, зеленкуватий за кольором і з поганим запахом стул свідчить про початок кишкового захворювання.
У рідкому стулі часто буває слиз, наявність якого підтверджує захворювання кишечника. Слиз попадає в кал, якщо у дитини нежить або бронхіт. Часто у здорових новонароджених в перші тижні також утворюється слиз, тому що кишечнику важко пристосуватися до молочної суміші. Коли Ви починаєте підгодовувати дитину овочами, його стул може мінятися, наприклад, забарвлюватися в червоний колір через вживання буряка.
Сліди крові на поверхні калу вказують на те, що на стінці прямої кишки або заднього проходу є тріщини від дуже твердого калу. Треба вжити заходів, щоб дитина не страждала запором. Якщо в калі багато крові, необхідно терміново звернутися до лікаря. Якщо дитина, що вигодовується грудьми, має стул не жовтого, а жовто-коричнево-зеленого кольору з чорними прожилками, це може говорити про те, що їй не вистачає молока. У цьому випадку мамі обов'язково треба вжити заходів до збільшення кількості свого молока.