Правші та лівші

Правші та лівші. Чому розвивається звичка користуватися переважно правою або лівою рукою, пояснити дуже важко. Приблизно до року деякі діти однаково діють обома руками, і лише пізніше у них з'являється «улюблена». В інших «нерівноправність» рук виявляється раніше і фіксується на все життя. Треті спочатку починають діяти однією рукою, а за кілька місяців змінюють її на іншу.

Колись учені, що вивчали проблему лівшів і правшів, уважали, що схильність до використання як основної правої або лівої руки є вродженою і раніше або пізніше виявиться в кожного індивідуума. А відколи логопеди і фахівці з навчання читанню повідомили, що в дітей, яких намагалися перенавчити користуватися в основному правою, а не лівою рукою, розвивається заїкання і з'являються проблеми з читанням, стала переважати думка про велику шкоду такого перенавчання.

Водночас доктор Абрам Блау наводить багато доказів своєї точки зору, що перевага правої або лівої руки не вроджена, а набута якість. Він рекомендує батькам із самого початку тактовно, але твердо наполягати, щоб дитина діяла переважно правою рукою, і вважає, що перевага, яка дається лівій руці, йде від почуття суперечності, що живиться саме стараннями матері зробити з дитини «нормальну» людину.

Якої ж із цих теорій повинні дотримуватися батьки? Гадаю, що неважко знайти взаємоприйнятне компромісне рішення. Якщо малюк у піврічному віці не віддає переваги жодній руці або йому зручніше діяти правою, то вішайте йому іграшки з правого боку колиски» вкладайте йому предмети і шматочки їжі в праву руку, а потім постарайтеся, щоб і ложку він брав у праву руку. Проте якщо з перших же спроб діяти руками малюк явно вирізняє для себе ліву руку, не сперечайтеся і не намагайтеся з ним боротися. Навіть якщо рішення користуватися лівою рукою прийняте дитиною з почуття суперечності» ваша наполегливість лише погіршить становище.

М'яко підкажіть дитині, що правильніше брати речі в праву руку, але якщо вона не слухає, не наполягайте.