warning: Creating default object from empty value in /home/vasya/data/www/mamunya.net/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Азбука здоров'я

Слідкуємо за формуванням постави з раннього дитинства

З раннього дитинства починає формуватися постава, тобто звична поза під час сидіння, стояння, ходіння. Правильною вважається така постава, яка найбільш сприятлива для функціонування рухового апарату і всього організму. Її характерні особливості: помірні природні згини хребта, симетрично розміщенні лопатки без випинання їх нижніх країв, розвернуті плечі, прямі ноги і нормальні за формою стопи.

Загартовування дітей на шостому-сьомому році життя

Важливою умовою загартовування є послідовність і систематичність проведення різних процедур: до водних процедур і сонячних ванн можна переходити тільки після того, як дитина звикне до повітряних ванн. До обливання можна переходити тільки тоді, як вони звикнуть до обтирання, а до купання – як звикнуть до обливання. Загартовування не можна припиняти без причин. Для загартовування потрібно достатньо перебувати на свіжому повітрі, провітрювати приміщення. Загартовування проводять з урахуванням стану здоров’я, фізичного і психологічного розвитку дітей.

Загартовування дітей на четвертому-п’ятому році життя

Загартовування повітрям сприяє поліпшенню діяльності нервової системи, загального самопочуття. В результаті загартовування збільшується кількість еритроцитів і гемоглобіну в крові. Повітряні ванни поліпшують терморегуляцію і запобігають простудним захворюванням.

Повітряні ванни для чотирирічних дітей взимку починають проводити при температурі, не нижчій за +18 - +19 С, і поступово знижують до +13 - +14 С. Перша ванна має тривати не більш як 10 хв. Поступово тривалість збільшується до 45-60 хв.

Загартовування повітрям новонароджених

До свіжого повітря дитину треба привчати з перших тижнів життя. Влітку її необхідно виносити на повітря вже через три-чотири дні після виписування з лікарні. Спочатку прогулянки тривають 15—20 хв, а потім збіль­шуються до 2 год і більше.

Загартовування сонцем новонароджених

Правильно організовані сонячні ванни дуже корисні для організму. Під їхнім впливом гинуть хвороботворні мікроби. Ультрафіолетові промені виявляють не тільки теплову, а й сильну хімічну дію, внаслідок чого поліп­шуються склад крові і процеси обміну, поглиблюється дихання, зростає здатність тканин засвоювати поживні речовини, підвищується опірність дитячого організму проти хвороб, особливо проти рахіту.

Загартовуємо водою з народження

Діючи на шкіру дитини, що багата на нервові закінчення-рецептори, вода виявляє температурну, механічну і хімічну дію. Сприймаючи подразнення, рецептори по нервових волокнах передають їх у мозок людини. Вна­слідок цього відбувається перебудова всієї роботи орга­нізму відповідно до характеру, сили і тривалості подраз­нення: розширюються чи звужуються судини, виділяє­ться піт тощо. Чим більша різниця в температурі між водою і тілом, тим активніша ця перебудова.

Загартовування дітей другого року життя

Головною умовою загартовування дитячого організму є правильне вдягання дитини. Треба стежити за тим, щоб одяг був не тільки теплим, а й стійким проти вологи й вітру.

Вологе повітря і великий вітер різко підвищують охолодження. Одяг не повинен стискувати тіло, стримувати рухи. Він має бути легким, вільним, щоб дитина могла бігати й стрибати. Вузький, тісний одяг ускладнює дихання.

Як правильно загартовувати новонароджену дитину

Нервова система дітей першого року життя ще дуже недосконала, вона перебуває в процесі формування і характеризується підвищеною чутливістю і збудливістю. Тому на зміну зовнішнього середовища, температури повітря маленькі діти, особливо першого року, реагують більше, ніж дорослі. Вони легше перегріваються і переохолоджуються, тобто терморегуляція в них ще нестала. Це зумовлюється тим, поверхня тіла в дитини відносно більша, ніж у дорослого. Отже, і тепла дитина втрачає більше.

Як правильно загартовувати дітей третього року життя

Важливою умовою загартовування дітей цього віку, як і молодшого, є прогулянки на свіжому повітрі. Вони не тільки підвищують стійкість проти простудних захворювань, а й апетит, сприяють запобіганню різних хвороб, зокрема органів дихання. Недопустимо, щоб в приміщенні, де перебуває дитини, було жарко. Температура повітря має бути +18-+19 градусів. Приміщення повинні добре і регулярно провітрюватись.

Повітряні ванни

Формування ноги і ступні в дитини. Викривлення ніг

В усіх дітей у перші два роки стопи виглядають плоскими. Це пояснюється двома причинами: по-перше, у ранньому віці ще не остаточно сформувалося склепіння стопи, а по-друге, ступні у них дуже м'які. У міру набування навичок ходьби в дітей розвиваються й міцніють м'язи, які створюють склепіння стопи.