Загартовування дітей на четвертому-п’ятому році життя

Загартовування повітрям сприяє поліпшенню діяльності нервової системи, загального самопочуття. В результаті загартовування збільшується кількість еритроцитів і гемоглобіну в крові. Повітряні ванни поліпшують терморегуляцію і запобігають простудним захворюванням.

Повітряні ванни для чотирирічних дітей взимку починають проводити при температурі, не нижчій за +18 - +19 С, і поступово знижують до +13 - +14 С. Перша ванна має тривати не більш як 10 хв. Поступово тривалість збільшується до 45-60 хв.

Після кімнатної повітряної ванни корисні водні процедури: обливання, обтирання, душ. Після цього дитину потрібно розтерти сухим рушником і одягнути.

Сонячні ванни починають проводити лише після трьох-чотирьох повітряних або світло-повітряних ванн. Приймаючи ванни, діти можуть сидіти, стояти, спокійно гратись, займатись своїми справами. Найкраще їх приймати між 10 і 11 годинами у середній смузі, а на півдні між – 8-10 годинами, коли ще не дуже жарко і на землю більше падає ультрафіолетових променів, через  1 – 1,5 години після сніданку при температурі повітря +22, +20 у тіні.

Рекомендується додержувати такого порядку:

підготовча світло-повітряна ванна;

сонячна ванна;

заключна світло-повітряна ванна;

водна процедура;

витирання насухо і відпочинок протягом 30 хв у тіні.

Тривалість ванн зростає від 4 до 30-40 хв.

Дитячий організм сильніше, ніж дорослий, реагує на вплив зовнішнього середовища, тому сонячні ванни потрібно приймати дуже обережно. Після появи ознак перегрівання потрібно зменшити дозу сонячних процедур або й зовсім їх припинити і почати знову з такої дози, яка не зумовлює ніяких небажаних реакцій.

Обливання і душ розпочинайте влітку. Бажано проводити обливання вранці перед їдою або після денного сну. Обов’язково проводьте цю процедуру в теплому приміщенні при температурі не нижчій +19. Температуру води поступово знижуйте через кожні три дні на 1 градус. Обливання проводиться 1-2 хв, потім тіло насухо витирають і обов’язково розтирають рушником.

Для загартовування можна використовувати щоденні ванни для ніг. Початкова температура води при цьому має бути влітку +32, взимку +33 градусів. Знижуючи її через кожні два-три дні на 1 градус, доводять до +18-+16 градусів. Процедура триває 2 – 5 хвилин. Під час приймання ванни рекомендується рухатись ногами.

Рекомендується також для загартовування купання. Починати купання можна лише при температурі води не нижчій за +22-+23С. Спочатку можна зайти у воду, два-три рази зануритись і вийти на берег. Поступово тривалість купання збільшують до 8 хв.