Слідкуємо за формуванням постави з раннього дитинства

З раннього дитинства починає формуватися постава, тобто звична поза під час сидіння, стояння, ходіння. Правильною вважається така постава, яка найбільш сприятлива для функціонування рухового апарату і всього організму. Її характерні особливості: помірні природні згини хребта, симетрично розміщенні лопатки без випинання їх нижніх країв, розвернуті плечі, прямі ноги і нормальні за формою стопи.

Порушення постави, які з’явились в дитячому віці, можуть в майбутньому призвести до деформацій кісткової системи. Цьому спряє тривале вимушене сидіння на одному місці, особливо якщо стіл і стілець не відповідають зросту і пропорціям тіла дитини. Тому потрібно регулярно проводити прогулянки на свіжому повітрі, рухливі ігри, фізичні вправи. Не можна, щоб у дитини була дуже м’яка постіль, м’яке ліжко і щоб вона завжди спала на одному боці. Навчаючи дитину ходити, потрібно користуватись спеціальними пристосуваннями, а не водити її за руку. Необхідно стежити за правильністю посадки дитини під час заняття і під час приймання їжі. Меблі повинні відповідати зросту і пропорціям тіла дитини.

Глибина сидіння повинна становити 2/3 стегна, а ширина має бути на 10 см ширшою за ширину таза. Висота сидіння стільця повинна дорівнювати довжині гомілки із стопою плюс 1-2 см на висоту підборів. Якщо сидіння високе, ноги не дістають підлоги і положення тіла нестійке, а якщо низьке сидіння, дитина або відводить ноги вбік, що порушує, що порушує правильність посадки, або підбирає їх під сидіння, внаслідок чого стискуються вени в підколінних ямках і ноги німіють.

Висота стола над сидінням повинна бути такою, щоб передпліччя дитини вільно лежали на кришці стола без піднімання чи опускання плечей. При більшій диференціації дитина піднімає плечі, особливо праве, а при малій – згинається, горбиться.

На формування постави впливає і форма стопи. Якщо ослаблені м’язи, які підтримують склепіння стопи, усе навантаження припадає на зв’язки, що розтягуючись, зумовлюють сплощення стопи, порушення опорної функції нижніх кінцівок, зменшення їх кровопостачання.  Як наслідок стопи стають холодними, нерідко синіють і дуже потіють, з’являється біль у ногах. Плоскостопість впливає на положення таза і хребта, а відповідно, і на поставу.