Загартовування повітрям новонароджених

До свіжого повітря дитину треба привчати з перших тижнів життя. Влітку її необхідно виносити на повітря вже через три-чотири дні після виписування з лікарні. Спочатку прогулянки тривають 15—20 хв, а потім збіль­шуються до 2 год і більше.

Якщо дитина народилася взимку, то до холодного повітря треба привчати її по­ступово. Спочатку дитину вдягають тепло і на 15—30 хв залишають відчиненим вікно. Перші прогулянки повинні і бути короткими— 10—15 хв в день при температурі, не нижчій за —5° С. У цей час немовля тримають на руках. Дітей дво-тримісячного віку не можна виносити на вулицю при температурі, нижчій за —10° С. У тепліші дні можна гуляти два рази по 25—30 хв. Три-шестимісячні діти можуть гуляти при температурі до —12° С, а десятимісячні — однорічні — навіть при —15° С.

У теплу пору року на повітрі можуть спати діти у віці трьох-чотирьох тижнів, а взимку у безвітряну погоду при температурі —5°—10е можуть спати дво-три-місячні діти спочатку по 20—30 хв, а потім поступово тривалість сну доводять до кількох годин у день. Однорічні діти можуть спати на повітрі при температурі, не нижчій від —10°—12°. У загартуванні дитини велике значення має температура повітря в кімнаті. Висока температура зумовлює зміни в теплообміні, несприятливо впливає на самопочуття дитини. Потрібно, провітрюючи кімнату, підтримувати в ній сталу температуру: для но­вонароджених дітей +23° +24°, для дітей перших місяців життя +22°С. Провітрювати кімнату треба в при­сутності дитини, вона в цей час має знаходитись якнайдалі від вікна, можна вдягнути на неї ще одну кофточку. Під час сну дитини в кімнаті слід відкривати кватирку, вкривши дитину по тепліше.

Переодягаючи дитину, можна залишити її роздягненою на кілька секунд для повітряних ванн. Цей проміжок часу можна поступово збільшувати і з двох-трьох  місяців проводити повітряні ванни регулярно.  Взимку повітряні ванни проводять в добре провітреній кімнаті. Починають проводити їх при температурі, не нижчій від + 19°, а потім поступово знижують температуру для шестимісячних до +18° С. Дво-тримісячну дитину спо­чатку залишають голою на 1—3 хв, а потім через кожні 2—3 дні тривалість ванни збільшують на 1—2 хв і в шестимісячному віці доводять до 8—10 хв. Ванни такої тривалості повторюють два рази на день.

Під час проведення повітряної ванни треба повертати   дитину то на спину, то на живіт, а з три-чотиримісячного  віку можна в цей час виконувати з нею спеціальні гімнастичні вправи. Якщо з'являється в дитини тремтіння, незадоволення, плач, потрібно негайно припинити процедуру і вдягнути її. У теплу пору року повітряні ванни  проводять при відчиненому вікні, а влітку—на по­вітрі.

Завдяки загартуванню повітряними ваннами поліпшується загальне самопочуття дитини, нормалізується діяльність нервової системи. При цьому поглиблюється дихання, збільшується кількість еритроцитів і гемогло­біну в крові, поліпшується робота апарату терморегуляції, що має виключне значення для запобігання простудним хворобам.