Загартовування дітей другого року життя

Головною умовою загартовування дитячого організму є правильне вдягання дитини. Треба стежити за тим, щоб одяг був не тільки теплим, а й стійким проти вологи й вітру.

Вологе повітря і великий вітер різко підвищують охолодження. Одяг не повинен стискувати тіло, стримувати рухи. Він має бути легким, вільним, щоб дитина могла бігати й стрибати. Вузький, тісний одяг ускладнює дихання.

У суху і порівняно теплу погоду (+5,+10) дитину доцільно одягнути в шерстяний в’язаний костюм або штанці з курткою з м’якої вовняної тканини. У сиру погоду, крім того, ще потрібно одягнути плащ або куртку з тканини, що відштовхує воду, а в холодніші дні пальто або комбінезон. Коли наступають морози, потрібний пуховичок або зимовий одяг на овчинці. Хутряні шапки, теплі в’язані шарфи і хустки виправдані при великих морозах, бо вони важкі, стримують рухи дитини, зумовлюють перегрівання. Краще одягати в’язану шапку, яка закриває вуха.

Взуття має бути зручним і відповідати розмірам ніг. Тісне взуття стискує стопу, сприяє її деформації, крім того, в тісному взутті холодно, оскільки стискуються кровоносні судини і порушується кровопостачання. Шкодить і просторе взуття – дитина в ньому натирає ноги. Влітку доцільно взувати легкі сандалі. У суху помірно холодну погоду рекомендують шкіряні черевики на теплій підкладці. У морозну холодну погоду потрібно взувати теплі чобітки.

Літній одяг дітей повинен запобігати перегріванню тіла, тому він має бути з натуральної бавовняної або лляної тканини.

У приміщеннях діти повинні бути легко одягнені, інакше ускладняється випаровування з шкіри, і тіло перегрівається. Рекомендується ходити з голими ніжками в шкарпетках.

Після першого року можна гуляти з дитиною в години, призначенні для неспання. Такі щоденні прогулянки не тільки загартовують дітей, а й підвищують апетит, сприяють запобіганню рахіту й недокрів’я.

Загартовування треба починати з повітряних ванн. Взимку повітряні ванни проводять у добре провітреній кімнаті. Починають проводити при температурі, не нижчій за +19, а потім поступово знижують до +17. Такі повітряні ванни тривають 3-5 хв.

З настанням теплої пори року повітряні ванни проводять при відкритому вікні, а влітку – на повітрі. Для дітей цього віку повітряні ванни потрібно суміщати з іграми та зарядкою. Перед тим як проводити повітряні ванни влітку надворі, потрібно привчити дитину гуляти на відкритому повітрі в трусиках, маєчці і панамці (два-три дні по 20-30 хв.), а потім – без майки і лише після цього можна проводити повітряні ванни.

Сонячні ванни протипоказані дітям, в яких підвищена збудливість нервової системи, а також ослабленим і тим, які страждають недокрів’ям, розладами травлення, хворобами серця. Таким дітям потрібно загоряти в тіні, тобто приймати світло-повітряні ванни, коли на тіло діють не прямі промені сонця, а тільки розсіяні, відбиті. Дітям під час приймання ванни слід рухатись.

У сприятливих умовах ванни можна проводити все літо, по можливості кожного дня. До сонячних ванн можна переходити лише після трьох-чотирьох повітряних або світло-повітряних ванн.

Водні процедури починають з обтирання. Спочатку обтирають руки і ноги, починаючи від пальців, а потім – груди, живіт, спину. Після цього шкіру витирають насухо рушником, щоб вона почервоніла. Температура води спочатку має бути +35 градусів, через кожні два три дні її знижують на 1 градус  і доводять до + 28 градусів. Такі процедури проводять місяць. Лише після цього можна переходити до обливання або душу. Краще починати їх влітку.

З метою загартовування для дітей цього віку можна робити щоденні ванни для ніг. Температура води повинна бути спочатку +33-+35 градусів. Через кожні 4-7 днів її поступово знижують і доводять до +24 - +22 градуси.  Процедура триває 4-5 хв. Після цього слід витерти ноги рушником і розтерти їх до почервоніння.

Купання в річці, озері, морі можна рекомендувати для дітей після попереднього загартовування їх водними і повітряними процедурами.

Отже, загартовувати дітей другого року життя потрібно дуже обережно, обов’язково враховуючи при цьому вікові та індивідуальні особливості.