Як правильно загартовувати дітей третього року життя

Важливою умовою загартовування дітей цього віку, як і молодшого, є прогулянки на свіжому повітрі. Вони не тільки підвищують стійкість проти простудних захворювань, а й апетит, сприяють запобіганню різних хвороб, зокрема органів дихання. Недопустимо, щоб в приміщенні, де перебуває дитини, було жарко. Температура повітря має бути +18-+19 градусів. Приміщення повинні добре і регулярно провітрюватись.

Повітряні ванни

Повітряні ванни проводять через 1-1,5 години після приймання їжі в місцях, захищених від вітру і прямих сонячних променів. Повітряні ванни доцільно поєднувати з гімнастичними заняттями, рухливими іграми, тобто з рухливою активністю, яка запобігає переохолодженню.

Перша ванна має тривати не більш як 10 хвилин при температурі +18 градусів. Потім через кожні два-три дні тривалість ванни збільшується на 1-2 хвилини. В міру звикання малечі до повітряних ванн їх можна закінчувати обтиранням, обливанням або душем. У літню пору року після повітряної ванни можна дозволити дитині купатись у басейні, річці, морі.

Сонячні ванни

Сонячні ванни бажано приймати у ранковий час при температурі не нижчій за +20 у тіні і не вищій як 32 на спеціальних майданчиках не  раніше ніж через 1,5-2 години після приймання їжі. Тривалість першої ванни – 4 хвилини, а потім її продовжують на 1-2 хвилини, доводячи останню до 15-20 хвилин. Дитина через однакові проміжки часу повинна повертати до сонця спину, бік, груди, другий бік. Після сонячної ванни рекомендується вологе обтирання, обливання або купання. Протягом літа дитина має прийняти 25-30 ванн.

Якщо під час сонячних ванн дитина стає млявою, у неї червоніє обличчя і тіло мама повинна негайно перевести її у тінь. Сонячні ванни потрібно відмінити, якщо після них з’являються сип на шкірі, головні болі, втомлюваність та порушується сон.

Водні процедури

Водні процедури потрібно проводити після нічного або денного сну, оскільки вони збуджують нервову систему. Розтирання шкіри сухим рушником сприяє кращому кровообігу. При певній організації і умивання, яке може проводитись щоденно з гігієнічною метою, може також мати загартовуючий характер. Для цього температура води від +28 поступово знижується через кожні два-три дні і доводиться для дитини цього віку до +18 градусів.

Для дитини яка часто хворіє запаленням верхніх дихальних шляхів, корисно проводити ванни для ніг. У незагартованої дитини внаслідок раптового охолодження ніг знижується температура мигдаликів у горлі, тобто слабшає їх захисна функція, і мікроби, що потрапляють у дихальні шляхи, легко спричиняють хворобу.

Загартовування за допомогою ванн для ніг разом з масажем, що супроводжує витирання ніг, є профілактичним  заходом щодо запобігання плоскостопості та зниження пітливості. Ніжки занурюють у таз з водою, температура якої поступово через кожні три-чотири дні знижується на 1градус і доводиться з +36 до +20 градусів. Приймаючи ванни для ніг, дитина повинна рухати ногами.

Обтирання як засіб загартовування потрібно проводити водою, в яку добавляють морської або кухонної солі (2 столових ложки на відро).

Обливання і душ – дійовий засіб загартовування, бо вода впливає на все тіло, виявляючи не тільки температурну, а й механічну дію. Щоб уникнути сильного тиску води на шкіру дитини, лійка чи душ повинні бути не вище 40-50 см над головою. Температура повітря має бути не нижчою за +20-+18 градусів, температура води +34-+33 поступово доводиться до +24-+22 градуси. Тривалість процедури – не більше як 40 секунд. Закінчується вона розтиранням тіла рушником до почервоніння.