Розвиток слуху та зору у дитини від місяця і до року

Важливу роль в житті відіграє орган зору, за допомогою якого людина відрізняє світло від темряви, сприймає форму, розмір і забарвлення предметів, визначає відстань до них та ін. Око у новонародженої дитини важить 2-4 г, а око дорослої людини – 6-8 г. Після народження маса ока збільшується особливо інтенсивно протягом першого року життя, в 3-4 роки воно досягає майже маси ока дорослої людини.

Нерідко в новонародженої дитини немає реакції на світло або вона слабо виражена. Це пов’язано з тим, що під час пологів, внаслідок стиснення черепа, у сітківці легко виникають крововиливи. Через кілька днів вони зникають. У новонароджених звичайний колір очей синювато-сірий, що зумовлюється незначним вмістом пігменту в райдужній оболонці. Поступово утворення темного пігменту посилюється і через кілька місяців очі набувають постійного забарвлення.

Рухи обох очей у новонародженої дитини часто не досить узгоджені. Рух одного ока відстає від руху другого, і дитина косить очима.  Байдужий погляд дитини часто оживляється. Це буває в той момент, коли обидва ока узгоджено фіксують якийсь предмет і дитина ясно його бачить. Через два-п’ять тижнів після народження рухи обох очей стають добре узгодженими.

У перший місяць ще не координовані рухи повік і очного яблука, одне повіко може бути відкритим, а друге – закритим. На другому місяці рухи стають координованими.

На другому місяці життя розвивається реакція зосередженості, яка виявляється в зупин ці погляду на предметі і припиненні в цей момент усіх рухових і голосових реакцій, а в три –п’ять місяців з’являється здатність фіксувати погляд на предметі в полі зору. Оскільки в новонароджених очні яблука менші ніж у дорослих, світлові промені від віддалених предметів сходяться за сітківкою. Діти в перші місяці життя мають природню далекозорість, вона не заважає чіткому сприйманню близьких предметів.

Діти рано починають розрізняти кольори. Уже в три місяці можна виробити умовний рефлекс на деякі кольори (жовтий, зелений, червоний), а з шести місяців на всі кольори. Захисний слізний рефлекс виявляється найчастіше з п’ятимісячного віку, тобто в перші п’ять місяців дитина плаче без сліз.

Органи слуху починають функціонувати після народження. Перші реакції на звук мають характер орієнтувальних рефлексів і виявляються в закриванні очей, відкриванні рота, у різних мімічних рухах. Новонароджені діти розрізняють звуки за тембром і висотою, бо на звуки однакової інтенсивності, але різні за тембром і висотою, виникають різні реакції. Різнорідні звуки діти починають розрізняти з двох-трьох місяців,  а трохи пізніше точність сприйняття збільшується. Функціональний розвиток слуху триває до шести-семи років.