Десятий місяць життя дитини

 На десятому місяці маса тіла дитини збільшується в середньому на 500г, а зріст - приблизно на 2 см.

Харчування
3 10-го місяця й до року раціон малюка постійний і має включати: сік (фруктовий, ягідний, овочевий) — 100 мл, фруктове пюре — 90-100 мл, овочеве пюре — 200 г, молочно-круп'яну або молочно-злакову кашу — 200 г, кисломолочні продукти 150-200 мл, сир у-вигляді молочно-сирної пасти або сирно-фруктового пюре — 50 г, яєчний жовток 1/2 штуки, м'ясне пюре — 50-60 г, страви з нежирних сортів риби (раз на тиждень) — 50-60 г, соняшникову олію — 5 г, вершкове масло — 5-6 г, сухарі, печиво — 10-15 г, хліб пшеничний — 10 г.
За можливості, продовжуйте годувати дитину грудьми.
Прикорм бажано ускладнювати. М'ясо вже можна вживати у вигляді фрикадельок. Краще давати їх з овочевим гарніром. Фрикадельки можуть бути й рибними. Найкращі сорти риби для цього — тріска, морський окунь, сріблястий хек. Сухарик в обід частіше замінюється шматочком білого хліба. Як відомо, хліб перетравлюється важче, ніж сухарик, тому вводиться він пізніше й поступово.
Дуже важливо навчити дитину активно їсти. У десять місяців у неї прорізуються зуби — верхні й нижні, центральні різці. Не слід просто вкладати їжу до рота дитини. Треба домагатися, щоб вона сама не лише знімала її з ложки губами, а й кусала. Вчити кусати зручніше за все на яблуці. Якщо дитина наполегливо відмовляється від якоїсь страви, слід вилучити її на кілька днів, а потім увести знову, але маленькими порціями.
Малюк вже може їсти салати з варених протертих овочів і з сирих протертих фруктів. Овочевий суп готують з нарізаними шматочками моркви й картоплі.
Дитина може вже їсти фрукти у сирому вигляді, яблука й груші, очищені від шкірки (ягоди й виноград зазвичай дають не раніше 2-х років, оскільки малюк ковтає їх цілими).
Починаючи з 6-ти місяців, дітям необхідні сирі фрукти. Це можуть бути передусім пюре або м'якоть яблук, слив, апельсинів. Такі продукти можуть бути куплені вже в готовому вигляді або ж приготовані зі свіжих фруктів. Наприклад, для приготування яблучного пюре необхідно очистити від шкірки й насіннячок ретельно вимите яблуко й натерти його на дрібній тертці. М'якоть сливи можна давати маленькими шматочками, попередньо помивши сливу кип'яченою водою та акуратно знявши шкірку й видаливши кісточку. Також невеликими шматочками можна давати апельсини та мандарини, але задля цього зніміть плівочку з дольки фрукту й виделкою витягніть кісточки, намагаючись не вичавити корисний натуральний сік.
Але, враховуючи несприятливу екологічну ситуацію, педіатри рекомендують уводити в раціон малюка натуральні соки й пюре промислового виробництва, де фрукти й овочі піддаються ретельному контролю, а тому гарантують відсутність у соку непотрібних, шкідливих для малюка домішок. Приготування соку в домашніх умовах не дає впевненості в тому, що використовувані фрукти та овочі, куплені в магазині або на базарі, безпечні. Наприклад, часто першим улюбленим овочем дитини стає морква, яка вважається справжнім акумулятором нітратів.
Вибираючи сік для свого малюка, треба насамперед враховувати його індивідуальні особливості, стан здоров'я, смаки й приналежність до вікової категорії, якій відповідає певна серія продуктів. Належність соків до тієї чи іншої вікової групи залежить не лише від плодів, з яких виготовляють сік, а й від ступеня їх подрібнення й освітлення, а також від включення в нього додаткових компонентів (цукру, лимонної кислоти тощо). Соки — це один з оптимальних способів покращення харчування, тому в кінці першого року життя дитини кількість соку в її щоденному раціоні має становити 50-100 мл, а в 2-3 роки — 1-2 стакани. І частіше згадуйте вислів Гіппократа: "Людина є те, що вона їсть".

Наприкінці десятого місяця:
• Відмічається швидкий фізичний й психічний розвиток малюка.
• Він вже добре розуміє просту мову, значення слова "не можна", йому не обов'язково говорити "да-да", "та-та", щоб привернути увагу.
• Кілька секунд малюк стоїть без підтримки.
• Добре тримає дитячу чашечку і п'є з неї.
• Любить відкривати різні ємності й вивчати їхній вміст. Складає пірамідки, кубики, кільця.
• Легко поєднує кінчики вказівного й великого пальців.
• Підчас зустрічі з іншими дітьми привітний.
• Радісно сприймає загравання дорослих.
• Сидячи у ванні, бризкається, намагається впіймати рукою обличчя або волосся матері, що нахиляється, хапає губку та іграшки, що плавають; піднімає ручки на голову, коли йому натирають тільце губкою або махровою рукавицею; кричить, коли його намагаються вийняти з ванни; якщо ж йому вдасться облити вас водою, щиро тішиться. І що більше ви вдаєте, що не підкоряєтесь, тим більше радіє ваш малюк.
• 10 місяців — це вік, коли дитина охоче вимовляє різні звуки й склади, ніби грається ними.
• Вона вже стає на коліна; нахиляється, притримуючись однією рукою; переходить від предмета до предмета, якщо дістає їх рукою; ходить при підтримці.
• Імітує інших, наприклад, чистить зубки, розчісується.