11-12 місяць життя дитини

До кінця 12-го місяця середня вага дитини - 11-11,5 кг, а зріст 75-77 см.

Харчування
Годування на 11-му місяці і просте, і складне. Просте щ тому що час прийому їжі, її обсяг і кулінарна обробка практично не змінились порівняно з попереднім місяцем. А складне — у зв'язку з необхідністю привчати дитину до нових страв. Оскільки діти все нове сприймають насторожено, ввести в їх раціон незнайому страву нелегко. Необхідно урізноманітнити майже всі види їжі.

Гігієнічні навички
Продовжується оволодіння гігієнічними навичками. Дитина сама бере чашку і п'є з неї. Ложка, яку вона доти тримала в руках чисто символічно, іноді використовується за призначенням. І хоча батькам додається чимало клопоту, такі дії необхідно заохочувати.

Проблеми
В 11 місяців деякі діти починають гризти нігті. Це дуже небезпечна звичка. Адже дитина повзає скрізь, і під нігтями в неї накопичуються мільйони усіляких мікробів. Навіть якщо ви регулярно обрізаєте дитині нігті, це не гарантує, що вона не заразиться, наприклад, дизентерією. Якщо ви помітите, що малюк гризе нігті, спробуйте відволікти його увагу.
Якось ви захотіли поцілувати вашому малюку п'яточку й побачили, що в нього плоска стопа, це вас дуже занепокоїло. Ваші хвилювання марні. У дитини немає плоскостопості. А подібна форма стопи (без зводу) пояснюється наявністю під шкірою так званої жирової подушечки. З часом, коли дитина почне добре ходити, жирова тканина зникне й проявиться звід.

Сон
У цьому віці добова тривалість сну має становити 14 годин. З них 10-12 годин нічний сон і 2 години — денний. Зазвичай денний сон — у першій половині дня. Але деякі діти ще сплять вдень 2 рази.

Зуби
У віці 12 місяців дитина вже може мати 12 зубів. Це вісім різців (по чотири зверху і знизу) і чотири корінні зуба. Якщо у вашої дитини у цьому віці ще немає 12 зубів, — не страшно. Вони можуть прорізатись упродовж наступних 3-х місяців. І це теж буде норма. Ваше завдання полягає в тому, щоб дитина в достатній кількості отримувала солі кальцію, фосфору та вітамін D.

Наприкінці 12-го місяця:
• 11-й місяць життя — своєрідна межа фізичного розвитку
дітей. У цей час маса їхнього тіла втричі більша, ніж при народженні.
• Дитина вже прагне самостійно стояти і навіть крокувати,
якщо її підтримувати за руки.
• Іноді в цьому віці вона намагається самостійно пересуватись, тримаючись за спеціальне пристосування для ходіння, табуретку або штовхаючи перед собою стілець. Малюк сповзає на животі з дивану, піднімається вгору похилою площиною або по сходинках. Якщо падає, то не завжди плаче.
• Помітно покращується координація руху пальців.
• Дії малюка ускладнюються: він надягає й знімає кільця з пірамідки.
• Йому подобається відкривати й закривати коробочки, вкладати що-небудь у них, виймати вміст, м'яти і рвати папір; він вже знаходить і дає названу іграшку.
• Віддає перевагу змістовим іграшкам, з їх допомогою здійснює сюжетні дії: заколисує ляльку, роздягає її, возить на машині.
• Вміє зв'язувати назви предметів з містом їхнього життя:
птах — у небі, черв'як — в землі.
• У цьому віці малюк вже може на 5-10 хвилин зосереджувати свою увагу. Однак цю навичку треба розвивати. Одна з умов — повага до занять маленької людини. Якщо малюк сам себе чимось зацікавив, краще не заважати йому. Але якщо малюк не знає, чим себе зайняти, тоді треба йому допомогти.
• Приблизно в 11 місяців він починає говорити свої перші
слова, хоча деякі діти вимовляють їх чітко вже в 9 місяців, а деякі мовчать до року і довше.
• Знає імена близьких, вимовляє перші двоскладові слова "мама", "тато", "баба". Порядок засвоєння їх залежить від того, хто з дорослих найбільше уваги приділяє дитині.
• із задоволенням "читає", гортає сторінки книжок.
• Дитина вже достатньо розвинена, щоб проситися на горщик не тільки за великою потребою, а й за малою.
• Час сну трохи скорочується. Вночі дитина спить до 12 годин, без перерви, а вдень — близько 2-х годин.