П'ятий рік життя дитини

Малюк вже підріс на 4-5 см, а в 5 років він буде вже вдвічі вищий, ніж при народженні. Тепер маса тіла у дівчаток становить 16 кг, у хлопчиків — 17,1 кг, а до початку 5-го року вони поправляться в середньому на 2-2,5 кг. Окружність грудної клітки дитини збільшилася на 2-2,5 см, голови — на 1-1,5 см, а об'єм шлунка — до 500 мл. Нормальна частота пульсу майже не змінилася, і у 4 роки становить 100-105 ударів на хвилину.

Зміни
Зараз вже не має сенсу часто зважувати дитину й вимірювати її зріст, але робити це двічі на рік просто необхідно. Якщо і маса тіла, і зріст збільшуються пропорційно, — фізично ваш малюк розвивається без відхилень. Якщо ж він поправляється швидше, ніж підростає, — він повніше, ніж це припустимо в його віці.
Сила і працездатність теж значно підвищилися, але це не значить, що дитину вже можна завантажувати різними обов'язками, наприклад, домашньою роботою, доглядом за молодшими... Кістяк у дитини ще дуже слабкий, кістки гнучкі, тому фізичні навантаження, що не відповідають її вікові, можуть стати причиною подальших порушень постави, скривлення хребта, розвитку плоскостопості.
У 4 роки в малюка максимально розвивається гострота зору — можна починати навчання читанню. Закінчується формування здатності розрізняти усі відтінки смаку, ступінь концентрації тієї чи іншої речовини в їжі (пересолене, солоне, дуже солодке чи слабко-кисле).
У цьому віці в дітей добре розвинутий жувальний апарат, але травні функції шлунка, кишечнику, печінки і підшлункової залози ще не досягли зрілості, тому ці органи дуже чуттєві до невідповідностей кількості, якості й складу їжі, порушення режиму харчування. А це часто призводить не тільки до різних захворювань органів шлунково-кишкового тракту, а й до порушень обміну речовин в організмі, що спричиняє ожиріння.

Мовлення
Характерна риса чотирирічних дітей — емоційна нестабільність, нестійкість, підвищена збудливість. У цьому віці малюку буває ще важко зосередитися. У його пам'яті залишаються лише яскраві події — ті, що справили на нього велике враження. Тому часто, навіть уміючи розрізняти кольори та їхні відтінки, дитина може намалювати собаку червоним кольором, а дерево — фіолетовим. У 4 роки малюк виявляє особливу цікавість до слів, їхній вимові, тому з ним легко розучувати скоромовки й лічилки.
Читаючи дітям книжки, не забувайте звертати їхню увагу на опис природи, а також мотивацію вчинків героїв. Найсприятливіший час для читання — після сніданку, за 1,5-2 години до обіду, у другій половині дня — з 16 до 18 години. Саме в цей час підвищені розумова активність і здатність до сприйняття й оброблення нової інформації, малята з задоволенням слухають дорослих, прекрасно розуміють і сприймають зміст прочитаного. Оповідання найкраще читати 3-4 рази в тиждень, по одному на день. Казку ліпше розповідати після денного сну.
Уважніше прислухайтеся до того, що говорить ваша дитина, її мовлення в цьому віці дедалі збагачується новими словами. До 5-ти років малюк вже почне вживати досить довгі, складні фрази, багато й охоче розповідає про бачене й почуте. Мовлення в нього стане багатше й яскравіше, якщо ви постійно розмовлятимете з ним, а найголовніше — уважно слухати, причому із задоволенням.
Дитина вже може узагальнювати, запам'ятовувати і точно відтворювати нову інформацію. Чим краще вона вміє мислити, тим більш різноманітною стає її мовлення, і навпаки. Якщо малюк з інтересом фантазує (але не живе у своєму особливому світі фантазій і ілюзій), не засмучуйте його, говорячи, що такого не буває.
Чотирирічному малюку може подобатися вимовляти вульгарні й брутальні слова, він радо спостерігає при цьому за реакцією батьків. Але може існувати і така проблема: дитина не завжди правильно вживає і витлумачує такі просторові зв'язки між прийменниками (над — під, за — перед, у — на, вверх — вниз, на — в тощо). Що ж робити?
Для початку часто використовуйте їх протягом дня, демонструючи зв'язки між ними на практиці. При цьому не забувайте запитувати, показуючи картинки, де лежить яблуко» де стоїть будиночок, де сидить пташка, котик?
Малюк грає в кімнаті або, наприклад, ви разом з ним забираєте іграшки — попросіть його поставити (чи дістати) машинку на полицю (з-під стільчика). Якщо він усе зробив правильно, — справа пішла на лад. Не забувайте час від часу перевіряти, чи правильно дитина вживає вивчене поняття. Допомагаючи накривати обідній стіл, запитайте, чи вона ставить тарілки на нього або під нього? Коли малюк бере склянку і наливає молоко, то — чи в склянку (усередину) чи на неї? Тут дуже важливий елемент гри.
Не забувайте, що розуміти й співставляти такі просторові поняття, як "учора", "сьогодні", "завтра" й правильно вживати їх у мовленні малюк остаточно навчиться тільки в п'ятирічному віці.

Режим
Якщо в дитячому садку намагаються суворо дотримуватися режиму, то вдома, особливо в суботу і неділю, ми часто ламаємо його самі: дозволяємо довше й більше дивитися телевізор, пізніше лягати спати, вранці пізніше вставати.
Дуже важливо, щоб хатній режим дня збігався з режимом дошкільної установи. Поцікавтеся, як поводиться ваша дитина в дитячому садку, які вимоги ставить перед нею вихователь.
А, взагалі, режим чотирирічного малюка не надто відрізняється від режиму трирічного: максимальна тривалість постійної активності — 5,5-6 годин, сон —12-12,5 годин (2 години — на денний сон), годувати малюка потрібно 4 рази на день з інтервалом 3,5-4 години.

Як правильно організувати сон?
Створюючи дитині умови для гарного сну, пам'ятайте, що свіже повітря є кращим снодійним і оздоровчим засобом, що не лише прискорює настання сну, але і підтримує його глибину й тривалість.
Поза, в якій спить дитина, істотно впливає на якість сну. Засипати вона може, лежачи на правому боці або на спині, животі, однак не змушуйте дітей лежати в якійсь одній позі, інакше вони думатимуть лише про те, щоб лежати, як ви наказали, а не про те, щоб розслабитися і заснути.
Крім того, нехай і саме ліжечко буде привабливим і зручним. Навколо нього можна покласти улюблені м'які іграшки — так з'явиться "міні-будинок", де дитині буде приємно засипати і прокидатися.

Харчування у віці від трьох до семи років
Дитина їсть 4 рази на день: о 8-9 годині — сніданок, о 12-13 — обід, о 16-16.30 — надвечірок, о 19-20 — вечеря. У середньому малюку необхідні такі продукти (на добу, з урахуванням на приготування блюд): молоко — 500-600 мл, сир кисломолочний — 50 г, сир —10 г, вершкове масло — 25-30 г, рослинна олія —10 г, м'ясо — 100-120 г, риба — 35-40 г, яйце — 1шт. (на два дні), цукор — 50-60 г, крупа й макаронні вироби — 50-60 г, картопля — 150 г, овочі — 250 г, фрукти й ягоди — 250 г, хліб — 150 г. Загальний обсяг їжі в середньому не повинен перевищувати 1700-1750 г.
Такі продукти, як молоко, м'ясо, олія, цукор, хліб, овочі, фрукти повинні входити в харчовий раціон дитини щодня, а риба, сир, яйця, кисломолочний сир — від 1 до 2 разів на тиждень. Наприклад, рибу можна дати 1 раз на тиждень, яйце — через день, кисломолочний сир і твердий сир — 2-3 рази на тиждень. Разом з тим, дуже важливо, щоб упродовж тижня малюк одержав все необхідне.
Не повторюйте ті самі страви протягом доби, наприклад дві мучні чи дві круп'яні страви. Важливо також поєднувати страви. Це не лише урізноманітнює меню, а й підвищує засвоєння харчових речовин. Якщо дитина їла в обід, скажімо, круп'яний суп, то гарнір до другої страви зробіть овочевим (краще комбінованим). М'ясні страви краще поєднувати з овочевими, круп'яні — з молоком або кисломолочним сиром.
Салати пропонуйте перед їжею, оскільки овочі стимулюють вироблення травних соків і поліпшують апетит, — і на сніданок, і на обід, і на вечерю (хоча б потроху), свіжі фрукти — на надвечірок, але не в проміжках між їжею, особливо солодкі.
Якщо малюк ходить у дитячий садок, то, забираючи його додому, не забудьте подивитися меню і намагайтеся запропонувати йому вдома ті страви й продукти, яких він не поїв вдень. Не перегодовуйте його у вихідні дні солодощами й делікатесами — дуже часто потім працівники дитсадків скаржаться на поганий апетит вихованців.

Якщо дитину виховувати правильно...
У чотири роки навички й уміння стають досконалішими. Дитина вже вміє акуратно їсти, добре пережовує їжу з закритим ротом, уміє користуватися виделкою, серветкою. Після прийому їжі говорить "спасибі". Вміє умиватися, правильно чистити зуби, полоскати рота.
Щоправда, іноді трапляється, що малюк не любить, коли йому миють голову або зачісують волосся. З нетерпінням чекає, поки йому зістрижуть нігті на руках чи ногах. Та й зуби може почистити наспіх. Але все це відбувається тільки в тому випадку, якщо його не привчили до посидючості, терпіння, акуратності, не пояснювали, навіщо це треба робити і як саме.
Дитина вже може самостійно вдягтися, роздягнутися, акуратно скласти одяг, підтримувати чистоту і порядок у своїй кімнаті — усе це їй під силу. Вона із задоволенням виконує доручення дорослих: поливає кімнатні рослини, годує рибок в акваріумі, допомагає мамі й бабусі.
Учіть малюка опановувати себе, вміти чекати, коли мама звільниться і зробить те, що він просить. Він вже повинен твердо знати, що в нього є нехай і маленькі, але по-своєму відповідальні обов'язки в родині, що він може допомогти близьким, якщо ті його про це попросять. Головне, щоб дитина бачила результат своєї праці і розуміла, що багато чого вже може зробити і сама.
Покарання   і вседозволеність — не кращі  методи виховання. Не робіть за малюка те, що він вже здатний виконати сам. Насамперед, намагайтеся відтепер не прибирати замість нього іграшки, якщо хоч кілька разів йому вдавалося це зробити самому. При цьому не забувайте, що ваше ставлення до дитини і те, як ви з нею поводитеся, набагато важливіше, ніж якщо ви щось робите за неї.