Сприймайте дитину такою, яка вона є, і радійте цьому — тоді вона виросте достойною людиною.

Серед безлічі дитячих облич ви не знайдете двох однакових. Розвиток кожної, дитини також відбувається по-своєму. Одна швидше за своїх однолітків розвивається фізично, в неї раніше з'являється координація рухів, вона починає сідати, вставати, ходити — такий атлетичний тип немовляти. Але вона ж іноді відстає в умінні робити чіткі, осмислені рухи пальцями, запізнюється в розвитку мови. У малюка фізично активного можуть пізно різатися зуби, і навпаки. Дитина, яка згодом дивуватиме своєю кмітливістю шкільних учителів, часто довго не починає говорити, і у її батьків навіть з'являється острах, що вона все життя буде тупою; а інший школяр, який не хапає зірок з неба, виявляється, заговорив дуже рано.

Я навмисне наводжу такі різні приклади розвитку навичок у дітей, щоб ви зрозуміли, який величезний комплекс якостей притаманний кожній особистості та як багато є шляхів їх розвитку і реалізації.

Одна дитина народжується, щоб стати міцним широкоплечим парубком; інша назавжди залишиться ніжною і тендітною. В одній з народження закладена схильність до повноти. Якщо вона захворіє і втратить вагу, то швидко набере її після одужання. Жодні світові проблеми не позбавлять її апетиту. Дитина з протилежним типом особистості залишається худою, скільки її не годуй.

Любіть свою дитину такою, яка вона є. Радійте тому, як виглядає ваш малюк і що він робить, не замислюйтеся про якості, що йому не властиві. Я даю цю пораду, виходячи не тільки з сентиментальних міркувань. У ній є і суто практичний сенс. Дитина, в якій цінують усе, навіть найзвичайнісінькі якості, виросте впевненою в собі і щасливою. Вона здобуде ту силу духу, яка допоможе їй виявити всі свої здібності, не проминути жодної можливості, що з'явилася перед нею. Вона легко подолає будь-яку перешкоду. Якщо ж дитина зрозуміє, що не справджує батьківських надій, якщо відчує, що від неї весь час чекають більшого, то всю решту життя вона страждатиме від своєї невпевненості. Вона не зможе по-справжньому скористатися своїм розумом, знаннями і вмінням, своєю фізичною привабливістю. Якщо в дитинстві вона відчує себе фізично або розумово неповноцінною, то з віком свідомість своєї вади збільшиться в десятки разів.