Куточок новонародженого. Предмети догляду за новонародженим і немовлям

До моменту повернення матері з новонародженою дитиною додому потрібно завчасно підготувати усе необхідне для її життя. Стануть у пригоді поради досвідчених бабусь і дідусів і навіть співробітників. Слід добре продумати, як краще обладнати куточок або кімнату для матері з дитиною, підготувати ліжечко, коляску, білизну, одяг та все необхідне для догляду за новонародженим.

Треба уникати зайвих речей у квартирі. Однак до дрібниць усе передбачити неможливо, тому краще порадитися з патронажною сестрою.

Куточок новонародженого. Для новонародженого з матір’ю найкраще виділити окрему кімнату. Якщо ж такої можливості немає, то куточок для дитини повинен бути світлим, добре провітрюваним і захищеним від протягів. Із кімнати потрібно винести всі зайві речі та квіти, добре вимити підлогу, вікна, провести вологу обробку стін і стелі, ліжко поставити так, щоб взимку малюк міг спати при відкритій кватирці, а влітку — не перегрівався. У сільській місцевості ліжко не можна розміщувати біля печі, оскільки перегрівання може призвести до небажаних наслідків.

Дитина з перших днів життя вдома повинна мати окреме ліжко: металеве, пофарбоване, яке можна легко вимити, або дерев'яне. Висота ніжок ліжка повинна бути до 80 см, ширина — 60—65 см. Щоб запобігти зараженню різними хворобами, дитину ні в якому разі не можна класти в одну постіль з дорослими або іншими дітьми. Не варто використовувати як ліжко дитячу коляску, оскільки стінки її погано пропускають повітря, а з вулиці з коляскою заноситься пил і різний бруд.

Матрац краще виготовити з мочала, морської трави, сіна або вати. Не слід робити його із пуху або пір'я, оскільки дитина може перегрітися, а пил з пуху або пір'я стати причиною різних алергічних захворювань. Щоб матрац не промокав, його можна обтягнути медичною клейонкою або надіти чохол із неї, застелити простирадлом, яке заправляють під матрац з усіх боків.

Подушка новонародженому не потрібна. Після місячного віку під голівку і плечі дитини можна покласти маленький махровий рушник або байкову пелюшку, складену у 2—4 рази. Біля ліжка малюка бажано поставити сповивальний стіл, шафу або тумбочку для зберігання дитячої білизни.

Коляска для немовляти повинна бути легкою, зручною і місткою, з хорошими ресорами, не дуже глибокою, щоб забезпечити кращу вентиляцію. Різні декоративні доповнення (занавіски, бантики, китиці) краще зняти, як зайві і негігієнічні речі. За можливістю її не слід завозити у кімнату дитини, а залишати у передпокої, на балконі або в іншій кімнаті.

Предмети догляду за новонародженим і немовлям.

Для догляду за малюком необхідно мати:

 • ванночку для купання (краще емальовану або пластмасову) ;
 • тазик для підмивання (бажано білий, емальований); мисочку для вмивання обличчя, блюдце для використаної вати;
 • глечик з кухлем для перевареної води; мильницю і мило дитяче;
 • три термометри (для вимірювання температури тіла, води у ванночці й повітря у кімнаті, де перебуває дитина);
 • баночки з ватою, піпетками — окремо для очей і для носа;
 • груші для клізм, газовідвідні трубочки (дитячі) у чистій баночці;
 • ножиці для підстригання нігтів (попередньо ретельно вимиті водою з милом і оброблені спиртом);
 • засоби для обробки складок шкіри, прокип'ячену олію, дитячий крем, присипку, картопляний крохмаль;
 • соски, що надягаються на пляшечки (прокип'ячені, зберігаються у чистому посуді);
 • прокип'ячені пляшечки для води місткістю ЗО— 100 мл;
 • домашню аптечку з предметами догляду за дитиною (бинти, вата, вазелін, марганцевокислий калій, зеленка).

Усі предмети слід ретельно прокип'ятити і тримати в ідеальній чистоті (під пластмасовою або скляною кришкою чи вкривати пропрасованою марлею).

Комплект білизни для новонародженого і немовляти. Для новонародженої дитини необхідно мати 15—20 пелюшок бавовняних розміром 70 х 70 і 80 х 80 см, 10—15 пелюшок теплих (байкових або фланелевих) більшого розміру (75 х 90 і 100 х 100 см), 20—30 підгузків із м'якої тканини, марлі або постільної білизни, що була у вжитку, добре випраної й пропрасованої, розміром 60 х 60 см, 8—12 бавовняних і байкових сорочечок, 4—6 фланелевих і бязевих кофточок, по 10—15 повзунків тонких і теплих, по 2—З чепчики тонких і теплих, 2—3 хусточки бавовняні, 2 ковдрочки байкові з підодіяльниками, ковдрочку шерстяну і ватну з підодіяльниками, 2—4 простирадла на ліжко, 2 теплих костюмчики, 2 шапочки (тонку й вовняну), комбінезон і зимове пальто, а також шкарпетки, рукавички, пінетки з трикотажної пряжі і теплий спальний мішок.
Пам'ятайте! Постільну і натільну білизну, куплену в магазині, слід обов'язково випрати з милом і прокип'ятити, а потім випрасувати з обох боків гарячою праскою. Використану забруднену білизну замочити, випрати і прокип'ятити.
Для прання дитячої білизни краще застосовувати дитяче, банне або господарське мило.
Після прання білизну необхідно ретельно прополоскати у теплій, а потім прохолодній проточній воді, щоб не залишилося слідів мийних засобів. Сушити білизну бажано на повітрі, прасувати на спеціально виділеній для цього підстилці.