Як допомогти мамі. Няня, хатня робітниця, медсестра

НяняНа перших порах допомога мамі необхідна. Якщо ви знаєте, як знайти помічника по догляду за дитиною в перші тижні, не баріться. Намагаючись усе робити самотужки, ви швидко втратите останні сили і вам все одно доведеться звернутися по допомогу й користуватися нею набагато довше, ніж хотілося б. Крім того, втома призводить до пригніченого стану, в якому легко зробити неправильний крок і завдати шкоди немовляті.

Ідеальним помічником могла б стати ваша мама. Але якщо ви відчуваєте, що, звикнувши командувати, вона все ще поводиться з вами, як з маленькою дівчинкою, краще на даному етапі відмовитися від її допомоги. Вам напевно захочеться відчути себе повноцінною матір'ю для своєї дитини, здатною потурбуватися про неї як слід. Тож краще мати під рукою людину з досвідом догляду за новонародженими, але таку, чиє товариство вам не докучає.

Чудовим варіантом було б найняти хатню робітницю чи медсестру. Розчарувавшись у її здібностях або старанності, ви зможете легко з нею розлучитися. З родичами подібний крок дасться вам набагато важче. Для вас зручніша хатня робітниця — тоді ви цілком могли б зосередитися на дитині і не передавати її до чужих рук, але хатню робітницю важче знайти. Корисна і до¬помога медсестри. Вона візьме на себе частину домашніх справ, постарається пристосуватися до вашого стилю виховання і не дасть приводу ревнувати її до дитини. Якщо ж ви відчуєте, що ваша помічниця ставиться до дитини як до своєї власної, якщо вона почне критикувати якісь ваші дії, то для загального добра постарайтеся якомога швидше відмовити їй і знайдіть іншу, поступливішу.

На який час можна взяти помічницю? Це залежить і від ваших фінансових можливостей, і від вашого бажання самостійності; і, звичайно, від вашого фізичного стану. З кожним днем, у міру відновлення сил, беріть на себе дедалі більше роботи. Якщо за два тижні ви все ще відчуватимете слабкість і швидко втомлюва¬тиметеся, затримайте помічницю, попри витрати, ще на деякий час. На жаль, у такій ситуації це не розкіш, а необхідність. Якщо ж ви відмовитеся від її послуг, як слід не відновивши свої сили, то зрештою втратите більше, і не тільки в грошах. Тож умовте помічницю попрацювати ще пару тижнів.

Більшість майбутніх матерів з тривогою сприймають перспективу залишитися віч-на-віч із слабкою та безпорадною істотою. Утім, це не означає, що всі вони не впораються з обов'язками, що впали на них, і змушені будуть шукати сторонньої допомоги. Але якщо ви дуже розгублені і боїтеся своєї недосвідченості і незграбності, то вам слід освоїтися в компанії медсестри або запросити родичку, якщо, звісно, зможете вмовити її допомогти вам на перших порах.

Можливо, ви в змозі обійтися без постійної помічниці. Тоді можна запросити жінку, щоб вона приходила раз або двічі на тиждень прибрати, виконати ще якісь хатні справи і посидіти з немовлям, якщо у вас є важливі справи поза домом.

Будете ви брати помічницю чи ні, у жодному разі не відмовляйтесь від візитів патронажної сестри.

Сприяння в практичних справах. Якщо ви маєте намір самостійно прати дитячі пелюшки, то обов'язково постарай¬теся придбати автоматичну пральну машину з сушкою. Так ви заощадите багато годин і, головне, сил. Економія часу буде ще більша, якщо ви скористаєтеся пральнею.

Ви можете полегшити собі і прибирання вашого дому — приберіть непотрібні меблі та інші речі до комірки. Вони можуть зберігатися там хоч два місяці, хоч два роки.

Няня стане підмогою для батьків і допоможе дитині стати самостійнішою. Ви повинні добре знати няню, і дитина повинна до неї звикнути. Няня, запрошена доглядати за немовлям, яке вночі не прокидається, мусить мати всього дві якості: чуйність і високе почуття відповідальності. Але дитина, яка часто прокидається, або дитина старша року повинна легко впізнавати няню, щоб вона не злякалася, якщо раптом прокинеться вночі. Якщо ви берете няню, щоб вона доглядала дитину або тільки укладала її спати, неодмінно перевірте її в роботі і переконайтеся, що вона любить дітей і вміє з ними поводитися, що вона добра, але водночас може виявити твердість. Тому запросіть її спочатку для виконання разових доручень. Поступово, перш ніж вона почне постійно спілкуватися з дитиною, в неї з'явиться прихильність. Дитина звикне до нової людини, і няня зможе робити дедалі більше в домі.

Часто змінювати няню не варто. Щоб не купити кота в мішку, найміть її самі або через агентство, але за рекомендацією знайомих, яким можна довіряти.

Повинна бути няня молодою чи краще мати справу з літньою жінкою? Насправді вік не має значення. Головне, вона повинна мати добрий характер і вміти ладити з дітьми. Мене якось познайомили з чотирнадцятирічною дівчинкою, яка досконало виконувала всі обов'язки няні, хоча годі чекати подібних здібностей від більшості дівчаток її віку. Водночас і на багатьох дорослих жінок не можна покластися: серед них трапляються і грубі, і неуважні. Слід мати ,на увазі, що ту чи іншу кандидатуру не можна вважати вдалою, якщо вона через силу звикає до дитини або ж надмірно дратівлива, — така не дасть спокою ані дитині, ані батькам.

Дуже корисно ознайомити нову няню із записами в спеціальному блокноті, де перелічені розпорядок дня дитини, речі, які вона може попросити у няні, телефони лікаря та сусідів, яким уразі непередбачених ситуацій слід дзвонити, якщо ви самі випадково перебуваєте поза досяжністю. Там же треба занотувати, де і що лежить на кухні, де ви зберігаєте рушники та постільну білизну, як вмикати і вимикати опалювання тощо.