Яких змін очікувати в період вагітності

В період вагітності в організмі жінки відбуваються перетворення, які повинні забезпечити майбутній дитині все необхідне для її розвитку. Збільшення розмірів грудей, ваги є найбільш очевидними змінами тіла майбутньої мами. Зміни також відбуваються в системі кровообігу, дихання, травлення, сечовипускання. Розглянемо їх детальніше.

Груди з перших днів вагітності починають набухати и важчати, при цьому нерідко жінка відчуває поколювання. Соски через декілька тижнів стають випуклими, навколососковий кружок (ареол) темніє, з’являються маленькі пухирці.  Багато жінок відмічають, що крім збільшення грудей вони стають дуже чутливими.

Приблизно з четвертого місяця вагітності, із сосків починає виділятися молозиво – перші краплі молока (жовтувата в’язка рідина). Воно буде першою їжею дитини після народження.

З самого початку вагітності починає збільшуватися матка. За дев’ять місяців її вага від 50-62  грам збільшується приблизно до 1 кг. Уже на другому місяці лікар при огляді виявить, що матка змінила розмір та форму.

Стає тяжче дихати та голос змінює тональність. Гормональні зміни можуть викликати набухання слизової оболонки горла, бронхів. Після пологів це мине.

В першій половині вагітності активність м’язів живота зменшується, матка потроху витісняє вверх діафрагму, тому дихання стає верхнім, грудним. Пам’ятайте, що Ви дихаєте і за вашу майбутню дитину, легені якої почнуть працювати після народження. При кожному вдиху повітря поглинається на 10-15 відсотків більше ніж зазвичай та дихання стає частішим, що корисно для плоду, так як знижується тиск вуглекислого газу.

Зміни відбуваються в ротовій порожнині. З початку вагітності збільшується кількість слини, ясна стають чутливими и нерідко кровоточать. Обмежте споживання цукру, порадьтеся з лікарем на рахунок вітамінів та продовжуйте чистити зуби три рази в день після їжі.  Регулярно відвідуйте зубного лікаря, щоб своєчасно виявити та вилікувати карієс.

У період вагітності в організмі жінки відбуваються значні зміни, які впливають на її серцево-судинну систему, яка функціонує з зростаючим навантаженням.  Від початку і до кінця вагітності всі кровоносні судини розширяються і об’єм циркулюючої крові зростає. Еритроцити виявляються розведеними великим об’ємом плазми, рідкої частини крові, що призводить до нестачі заліза.  Збільшення матки іноді заважає поверненню крові від кінцівок до серця, тому ноги нерідко набрякають, може з’явитися розширення вен.  У зв’язку із збільшенням маси крові та розширення  судин в  першому триместрі вагітності може понижатися артеріальний тиск.

Під час вагітності жінку може турбувати часте сечовипускання, яке  може бути наслідком надмірного тиску матки на сечовий міхур. Це може продовжуватись протягом перших місяців вагітності.